| Enimagnetique a întrebat:

Am nasul înfundat de o săptămână și nu sunt răcită. Am folosit un spray pentru nas și m-am iritat la nas. laughing)) Mama spune să nu mai folosesc spray-ul că mă irit mai taare. laughing Ce să fac ca să mi-l desfund? Noaptea nici măcar nu pot să dorm. Mă trezesc pe la 3-4 dimineața. sad

FUNDĂĂ! =3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la doctor. E posibil sa ai sinuzita.
Ai putea incerca bixtonim sau Bioparox. Nu creeaza dependenta daca respecti doza zilnica recomandata.happy

| Madayna a răspuns:

Eu am fost dependenta de acel spray pentru ca nu puteam dormi noaptea, intr-un sfarsit am stat o noapte fara sa-mi dau cu spray, bine-nteles ca n-am putut dormi, a doua seara eram atat de obosita incat am adormit fara nici un spray fara nimic, asa am scapat eu. Cu cat il folosesti mai mult cu atat o sa ti se usuce mucoasa si o sa devi dependenta de el.

| Girly97 a răspuns:

De fapt, ar trebui sa mergi la medicul ORL pentru ca s-ar putea sa ai deviatie de sept, sinuzita, rinita alergica, etc. El te va diagnostica si iti va da si tratament. Pana atunci, in loc sa folosesti acel spray nazal, foloseste apa de mare purificata pe care o gasesti la farmacie.

| Rosalyn a răspuns:

Buna!
Nu stiu ce spray nazal ai folosit ca sa iti pot spune ce efecte poate avea. Exista spray-uri nazale care provoaca dependenta, deci nu trebuiesc folosite mai mult de 5 zile consecutive. De asemenea, pot avea variate reactii adverse (in functie de substanta activa folosita).
Daca problema persista, iti recomand o vizita la ORL pentru a elimina suspiciunea unei probleme mai serioase. Din ceea ce ai descris tu, as putea presupune o inflamatie la nivelul mucoasei nazale.
Totusi, daca problema nu se rezolva spontan, iti recomand sa mergi la un medic.