| Anca_9126 a întrebat:

Buna TPU am nev de ajutor sad
Ieri cainele meu pentru prima data a facut crize de epilepsie toata noaptea (peste 25)
Dim am fost la veterinar(mi s-a spus ca nu s epoate face prea multe si ca are ft putine sanse crying iar daca pana maine dim nu mananca, si face din nou crize... eutanasierea crying ) iau facut injectii iau dat calciu si somnifer.
De la 12 pana la 5 a dormit incontinuu iar cand s-a trezit mi-am dat seama ca si'a pierdut memoria!
Da tarcoale prin casa, nu ma recunoaste, nu se comporta cum se comporta inainte de loc si... a facut pipi in casa (are 2 ani) asta dupa ce l'am scos afara unde am remarcat ca nu mai stie sa marcheze nimic
1. Ii va reveni la loc memoria sau va trebuie so iau de la inceput cu el? ( are reactii cand isi aude numele dar daca il chem sa vina la mine nu vine sad)
2.Doctorul ia prescris un tratament cu fenobarbital asta il va ajuta? va mai avea crize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Diagnosticulde epilepsie nu se pune pe baza unor crize convulsive decat daca exista o recurenta. Ca a avut 25 de crize intr-o noapte, pare mai degraba un semn de meningita sau o leziune cerebrala. Nu stiu daca exista posibilitatea sau i s-a facut un EEG care sa confirme existenta unei epilepsii, dar oricum ar trebui facute niste analize: LCR, Hemograma ca sa se poata exclude anumite infectii cu risc vital.
Daca chiar e vorba de epilepsie (forma cu convulsii din cate am inteles de la tine) fenobarbitalul ajuta. Se poate sa mai aiba crize dar dar mai rar si de intensitate ma mica. Daca e vorba de o meningita, fenobarbitalul o sa scada numarul episoadelor convulsive, dar boala o sa evolueze in continuare.
Referitor a amnezia pe care spui ca o are: Epilepsia poate sa afecteze memoria prin hipoxia din criza. Asta apare doar in crizele foarte grave si se insoteste si de alte sechele neurologice. Daca nu observi altceva in afara de amnezia asta, inseamna ca probabil ca nu sunt leziuni cerebrale. De asemenea dupa crizele majore, bolnavul o sa fie confuz pentru o perioada de timp (nu mai mult de 24 de ore). Fenobarbitalul, de asemenea, are ca efect advers (si de aceea nu mai e folosit ca antiepileptic de prima intentie) somnolenta. Se poate ca acea amnezie sa fie o stare confuionala cauzata de somnolenta.
Datorita numarului mare de episoade convulivante si a varstei cainelui, eu nu as merge pe diagnosticul de epilepsie, asa ca daca doctorul unde ai fost nu a fact macar o punctie sa verifice lichidul cefalorahidian, ti-as recomanda sa cauti un alt doctor capabil sa faca asta. Eu nu sunt prea optimist asa ca daca nu sunt niste dovezi clare, cam pun in discutie diagnosticul de epilepsie.
Exista destul de multe medicamente epileptice, ceea ce face epilepsia sa fie destul de controlabila, asa ca nu prea inteleg de ce urmatoarea solutie dupa epilepsie sa fie eutanasia.

3 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Ca si la oameni, epilepsia poate fi tinuta sub control intr-o oare care masura cu medicamente antiepileptice (depinde cat de grava e ) si trebuie evitati stimulii care i-ar putea declansa o alta criza (sunete puternice, lumini puternice si de scurta durata, emotii puternice etc). Cat despre memoria lui, nu stiu daca chiar si-a pierdut memoria sau e doar socat de la crizele astea si nu mai stie ce e cu el ca somniferele nu duc la pierderea memoriei... Sper sa fie bine si sa nu mai aiba crize daca ii dai medicamente. Nu inteleg de ce ti-a zis sa il eutanasiezi pentru asa ceva dar poate la caini o fi altfel decat la oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| Anca_9126 explică:

Ma referam de la crizele acelea puternice si dese de epilepsie sa nu ii fi afectat memoria pentru nu se comporta ca inainte sad