| MyTedyBear a întrebat:

Am un bichon si azi pe la amiaza a vomitat iar apoi a tot dormit pana l-am luat eu sa ne jucam...
Ne-am jucat vreo 10 mminute si dupa nu vroia sa manance insa pana la urma a mancat cateva cubulete de carne (din conservele lui).
Insa a mancat putin si acum doarme incontinuu si e cam plictisit.
Mananca putin si se joaca doar daca il chem eu.
El are 2 ani si pana acum a mai avut de vreo 6 ori probleme cu burta si l-am tot dus la veterinar pentru injectii.
Ce sa ii fac? Sa il duc maine iar la veterinar?
Ma cam ingrijoreaza faptul ca in fiecare an are probleme cu burta, vomita si e foarte plictisit...
Mancare ii dau pentru caini si am mai schimbat veterinarul dar tot degeaba... dupa cateva luni iar ii era rau...
Credeti ca o sa ii treaca sau il mai duc si maine la veterinar?
Please help!

7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Pune-i apă şi mâncare bună la dispoziţie. Părerea mea este că totuşi nu ar strica să-l duci mâine la veterinar. Cu siguranţă el va şti mai bine ce e de făcut. Gândeşte-te că animalele sunt ca şi oamenii, au nevoie de îngrijiri speciale. Ai grijă de căţeluş.

Pa-pa.

| RedNose a răspuns:

Buna!
Nu-i mai da conserve de caini(nu sunt chiar bune,mai ales ca al tau are o problema cu stomacul),mai bine dai orez fiert sau supa cu legume(pune doar morcov si ardei gras) si cu carne(pui,vita sau curcan). Dai cate putin,dar des. Probabil, are stomacul sensibil. Ai mai putea merge la petshop sa-i cumperi bobite de la royal, sunt unele sensible, incearca-le pe langa mancarea gatita.
Totul e de la alimentatie, iar daca vei avea grija ce primeste se va face bine.

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Poate sa nu aiba pofta de mancare si e molesit si de la caldura, dar daca ai spus ca a mai avut probleme eu zic sa ti cont si de alimentatie, dar daca nu mananca imediat ce i-ai dat nu ii lasa mancarea gatita acolo ca se strica, mai incearca dupa vreo ora.

| Lavinia218 a răspuns:

Schimba-i mancarea. Si eu am un maltez foarte sensibil, a durat ceva pana sa-i gasesc mancarea potrivita. Iti recomand hills sau acana. Nu il forta sa manance lasa-i castronelul cu bobite si cel cu apa la locul lor, cand ii va fi foame va manca singur. Mergi la veterinar neaparat maine, sa nu cumva sa aiba gastrita. Daca esti din Bucuresti da-mi un mesaj si iti dau adresa de la veterinarul nostru (in caz ca nu esti multumit de actualul vet).

| Asha777 a răspuns:

As vrea sa incep cu o intrebare: locuiesti la bloc sau la casa? deoarece orice caine deranjat la stomac,, se trateaza" singur mancand iarba. Am patit la fel si eu cu cainele meu ( teckel) si dupa o zi a fost ca nou. Insa nu e bine sa ii dai mancare imediat dupa ce vomita. Fiind slabit e si normal sa doarma, in ceea ce priveste veterinarul, ce ti-a spus? Daca ii dai tot acelasi fel de mancare poate trebuie sa I-o schimbi...

| Asha777 a răspuns:

Sa ai grija cu orezul fiert pentru ca se da la caini numai cand scaunul e foarte moale, ca sa constipe

| DenisSurrendered a răspuns:

Asa, sunt toti cateii vara dorm, nu mananca, iar faza cu vomitatu zic ca a mancat prea repede sau totusi e de la caldura. De accea totusi te sfatuiesc sa-l duci la veterinar, spune-i din partea mea ca il pup si sa se insanatoseasca laughing