| Dilek06 a întrebat:

Bună TPU,
Am nevoie cât mai urgent de o dietă de maxim 2 săptămâni cu care să slăbesc 5 kg sau mai mult.

FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Apoi sa vezi cum te vei ingrasa dublu, dietele nu tin, baga sport alearga mergi pe jos vreo doua ore pe zi in pas rapid ceva vei slabi si sanatos, nu isi distruge organismul

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată ori băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Dilek06 explică (pentru bursuc001):

Am 13 ani, 55 kg, 1.64 m. :* Ma poti ajuta?

| bursuc001 a răspuns (pentru Dilek06):

Bănuiesc că eşti fată ( n-ai precizat )...

Oricum, NU vei putea slăbi "5 kg sau mai mult, în maxim 2 săptămâni "!
Cel mult 5 kg într-o lună, depinde cum "reacţionează" organismul tău...

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2-3 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei mai slăbi, atunci vei ajunge SUBPONDERALĂ :(

O seară/noapte frumoasă.

| handmade534 a răspuns:

De ce nu te-ai trezit cu 1 zi inainte sa tii dieta? 5 kg in 2 sapatamani e foarte mult, realizezi ce soc va fi pentru organismul tau? Oricum le vei pune la loc. Fa-ti un orar al meselor, renunta la prajeli, grasimi, paine, dulciuri, fructe mai putine(300g/zi), bea multa apa, fa impachetari cu cafea si albus de ou.

| Dilek06 explică (pentru handmade534):

Bine nici chiar 5 măcar de aş slăbii 3 kg ar fi perfect.

| handmade534 a răspuns (pentru Dilek06):

Nu am vrut sa fiu rautacioasa, dar iti faci rau. Si pielea are mult de suferit de la slabitul brusc, iar dietele lu` peste sunt niste nenorociri ineficiente. Incearca ce ti-am zis, macar vei mai elimina surplusul de apa din organism. 5 mese pe zi, 3 mese principale si 2 gustari. Si scoate sarea, ca te umfla.