| Spirituallife a întrebat:

Salut,vreau sa slabesc si am nevoie de o dieta pentru urmatoarele 2 saptamani (nu vr sa slabesc mult, undeva la 3-4kg).Ce dieta imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Ilincoana a răspuns:

Pentru a slabi nu ai nevoie de o dieta anume, ai nevoie de un deficit caloric. Sunt foarte multe diete online cu tot felul de nuci, avocado toast si etc care inloc sa te ajute sa slabesti, te ingrasa. Ai nevoie de un cantar de bucatarie pentru a-ti cantari mancarea pe parcursul a celor doua saptamani. Ai nevoie sa iti calculezi caloriile zilnice pentru a-ti sti punctul de plecare - https://www.calculator.net/calorie-calculator.html - si de a-ti alege caloriile in functie de cat de mult vrei sa slabesti pe saptamana dupa cum iti indica numerele de pe site. Trebuie sa te familiarizezi cu caloriile pentru aceste doua saptamani si sa mananci FARA SA TE INFOMETEZI, incadrandu-te in caloriile alese. Infometatul te va ajuta sa slabesti mai rapid dar rezultatele vor fi temportare deoarece imediat ce ai slabit, imediat pui la loc.