| Dunhilll a întrebat:

Am nevoie de ajuor, deoarece mi-a intarziat ciclu 2 zile deja ceea ce nu se intampla pana acum niciodata. Mentionez ca am prieten si am facut-o luna asta de cateva ori cu el, si mi-a spus ca nu a existat nici o problema cu prezervativele. Intrebarea mea este: atunci cand esti insarcinata ai simptomele acelea de dinainte de ciclu cand te doare burta si spatele? Si daca atunci cand esti gravida iti mai curge secretia aia alba din vagin? Va multumesc anticipat. Voi da si o funda pentru cine ma la lamuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Din moment ce aţi folosit prezervativ - şi, bănuiesc că aţi verificat ( ÎMPREUNĂ ) prezervativul DUPĂ actul sexual ( să NU fie rupt ) - NU ai cum să rămâi însărcinată!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Secreţia vaginală se menţine şi pe perioada unei sarcini.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu ești însărcinată. Ai răcit la ovare mai degrabă sau ai o dereglare hormonală. Dacă nu vine în 10 zile atunci trebuie ăs vezi un medic.
Dar la tine au fost 2 zile.

| D33ywtZzza a răspuns:

Scumpo, nu trebuie sa te sperii asa repede kiss Daca ati folosit prezervativ sunt sanse foarte mici sa se fi spart happy Pana la 18-19 ani ciclul se regleaza. Nu o sa ti vina mereu la aceias datahappy Poate intarzie cateva zilewinking daca te doare burta si spatele inseamna ca in urmatoarele zile o sa.ti vina ciclul happy stai linistita happy

| Dunhilll explică (pentru D33ywtZzza):

Fac 18 ani imediat si pana acum in fiecare luna imi venea ciclu la 28 de zile. Acuma au trecut 30 deja sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dunhilll):

Wow ce regulat iti venea... unora se intampla sa nu vina cu lunile.dar daca esti asa nesigura ai putea face un test de sarcina desii nu e neaparat din acea cauza dupa parerea mea...credca era si timpul sa ti se mai deregleze nu tot timpul poate sa-ti vina regulat