| gabitsssu a întrebat:

Buna tpu.Am nevoie de ajutor.Am 1,56 si 57 de kg vreau sa slabesc numaidecat cel putin 7 kg pana de craciun credeti ca este posibil? dati-mi va rog o dieta si niste exercitii cam cat timp pe zi sa le fac.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, practică un sport.
Exclus înfometarea și sedentarismul.
Alege o alimentație bogată în vitamine și minerale (fructe și legume proaspete), proteine (carne slabă de pui, vită, pește, curcan), carbohidrați (cereale integrale, pâine neagră), glucide (prăjituri de casă), hidratare (supe de pui, apă plată, ceai depurativ), ulei de măsline extravirgin, zahăr brun/miere naturală de măsline, etc.
Număr de mese să fie de trei principale și două gustări.
calorii.oneden.com, mergi pe alimente sărace în calorii dar care să asigure minimul de nutrienți pentru buna funcționare a organismului.
Succes.
Pa, pa.

| Adry05 a răspuns:

Alergat, abdomene + genoflexiuni. În legatură cu dieta, nu te complica. Singurul lucru: 2l de apă pe zi, fără dulciuri, fără prăjeli.

| Fluture a răspuns:

Buna.
Daca esti in crestere e de evitat dieta pentru ca pot aparea probleme de sanatate. INcearca sa mananci cat mai sanatos si sa faci miscare. Evita dulciurile, mananca carne usoara [pui, peste], si mult legume.
Mergi la sala. Daca timpul nu-l permite, organizeaza-ti 15 minute in fiecare dimineata si seara si fa cateva exercitii. [abdomene, sau orice alt tip de exercitii] Poti cauta pe youtube. Multa bafta si spor la slabit!

| Empathizer a răspuns:

Ca exercitiu, alergarea in aer liber dimineata, inainte de micul dejun, e foarte eficienta. Daca nu ai unde sa alergi, iti poti face un program de gimnastica in camera ta, dar ai grija sa aerisesti bine camera inainte. Efortul facut dimineata, pe nemancate, obliga organismul sa mobilizeze grasimile pentru a produce energia necesara. Dupa aceea faci un dus, apoi mananci ceva usor: lactate si branzeturi degresate, paine graham, rosii, castraveti, salata.
La restul meselor renunta la zahar si la alimentele si bauturile indulcite (dulciuri, mezeluri, conserve, bauturi racoritoare sau energizante). Nu manca prajite alimentele care se pot consuma crude sau fierte. Incearca sa nu mananci paine decat dimineata. In rest inlocuieste painea cu salata de varza, de exemplu, merge bine ca garnitura langa ceva cu carne.
Mananca 3 mese pe zi, iar intre mese bea doar apa simpla (de la robinet sau apa plata oligominerala, cu maxim 3 mg de Na la litru). Daca te razbeste rau foamea, intre mese poti manca un fruct (dar nu banana) sau un ou fiert, fara nimic altceva.
Seara incearca sa nu mai mananci nimic dupa ora 20:00, dar poti bea ceai neindulcit sau apa.
Alimentatia ideala ar fi un regim lacto-ovo-vegetarian, cu dezlegari la peşte, ca tot suntem in postul Craciunuluihappy