| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, poate daca ati avut si voi candidoza ma puteti ajuta.Simt ca mor, ma arde, ma mananca, nu pot dormi noptile! NU STIU CE SA MAI FAC.
Prima data mi.au iesit in zona inghinala pe partea stanga,(labia stanga) niste cosuri rosii, care acum s-au extins mult mai mult in zona inghinala si pana la anus.Simt ca mor.Eu momentan nu sunt in tara insa am luat ovule cu Metronizadol si clotrimazol care cica ar fi cele mai bune si mai puternice. Am luat pana acum x1 in 2 zile si apoi m.am oprit deoarece mi-a venit menstruatia.De aici sa vezi durere omule, mai ales cum mi.e sensibila pielea acolo si se inflameaza repede mai port si absorbante.E groaznic si nu stiu ce sa mai fac....mai am 3 zile pana imi trece ciclul.Cand simt ca nu mai pot merg in dus si dau drumul la apa rece si stau asa vreo 15 minute pana semai calmeqza inflanatia. Vreau sa spun ca arata groaznic, sunt plina de aceste pete si bubite rosii.Ce sa ma fac? O sa mi treaca daca continui cu acele ovule?, avand in vedere ca n.am continuat din cauza ciclului.Precizez ca m.am simtit mult mai bine dupa ce am administrat primul tub, insa de cand n-am mai luat s-a extins precum v.am zis mai sus.
Mi.e teama sa nu am si altceva in afara de candidoza.Momentab fiind in strainatate in vacanta nu-mi permit sa consult aici un ginecolog si ma intorc de abia la sfarsitul lui agust, in 30.
- nu mananc dulciuri in exces

-igiena maxima

-nu am parteneri multipli

-nu folosesc tampoane si doar absorbante

-ne protejam

-mananc sanatos

- nu fumez, nu beau

-nu frecventez piscina
-am folosit si clotrimazol unguent si lomexin insa niciun rezultat
De la ultimul contact sexual (28.07) am simtit un discomfort tot mai mare, nu m.am mai bucurat de sex cu partenerul meu de 2 luni de cand a inceput sa se manifeste aceasta candida, am mai avut eu mancarimi insa nu s-au extins niciodata.Am 18 ani si e prima data cand patesc asta. Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Spala te cu ceai de musetel, da cu tetraciclină crema daca ai cum sa gasesti acolo unde esti, in ce țara esti acum? Si nu te mai spăla cu niciun gel intim ca iriti mucoasa vaginului, nici cu sapun nu e bine te speli cu apă atit, pe lingă mincarime i ti curge ceva de acolo? Ai zis ca atunci cand stai sub dus te mai calmezi, doar dusul rece te mai ajută?

| 2EXA a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu ma spal cu vreun sapun anume, ci cu ceva gel de dus "dermatologic" si cu din acela intimp, acum cand sunt la ciclu.Inainte aveam aceste scurgeri alb-galbui-apoase insa asa am mereu de cand ma stiu.Se pare ca momentan doar dusul imi mai calmeaza din mancarime si inflamatie insa discomfortul e tot acolo.Mai am si aceste pete si bube(cam asa arata) in zona inghinala, mai exact acestea ma mananca si se imflameaza, si nu stiu daca asa se manifesta aceasta candida.

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca nu-i candidoza!
Mergi la medic de urgenta, pana nu se intinde si pe corp!

| 2EXA a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar ce sa fie? Nu asa se manifesta candida? Cu mancarimi, arsuri la contact sexual. Eu am aceste pete care arata ca niste cosuri sa zic asa, si acestea ma mananca si imi dau discomfort.Asa se manifesta aceasta candida?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 2EXA):

Nu este dragă candida.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 2EXA):

Nu am auzit niciodata ca candida sa faca bube care se extind...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema poate fi chiar săpunul pe care îl folosești când te speli.
Spala-te cu ceai, coada șoricelului sau mușețel sau orice fel de ceai din plante și asta o sa te ajute.
Eu mereu fac asta când apare ca și la ginecolog dacă ma duc îmi da ovule și creme și degeaba. Nasol e ca de acum o sa tot ai problema asta, o sa mai apară. Din punctul meu de vedere cel mai bun remediu pentru ca la mine funcționează cel mai bine, este ceaiul. Te speli cu el și trece.

| 2EXA a răspuns:

48 kg si 1.60 inaltime.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 2EXA):

Am citit intrebarile puse de tine, tu ai rana pe colul uterin de aceea dor relșatiile sexuale, si posibil ai chist ovarian, momentan abtine ti va de la sex numai face sex si cand vi in țară du-te urgent fa ti ecografie sa vezi exact cauzele si ginecologul sa te examineze sa vada ce ai ca durerile astea si mincarimile te innebunesc. Ai zis ca ai 18 ani nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Relatiile sexuale am vrut sa zic.

| Canndii a răspuns:

Am avut și eu (sunt băiat). Ai fost la dermatolog/ginecolog? Ai mai luat acele medicamente, sau ai mai avut și in trecut candida? Probabil (nu am experiența) trebuia sa treacă... La mine după prima pastila (trebuia sa iau o pastila pe săptămâna, total 2) s-a văzut diferența. Iar medicul dermatolog mi-a recomandat un gel intim, cred ca Idelym se numea.
După doua săptămâni mi-a trecut. Acum nu ma pricep la candida pe care o au fetele... eu doar ți-am spus ce am făcut eu. Apropo, la mine candida a apărut din cauza andibioticelor.
Sănătate!

| Ioanaioana9 a răspuns:

Eu zic sa te calmezi din propria experienta. Spalate cat mai mult cu apa, doar cu apa si stai asa goală sa nu se atinga hainele de tine. Pune lenjeria intima la fiert pentru ca asa ciuperca se mai diminueaza din lenjerie. Pentru ca o data ce ai candidoza toti chiloteii sunt de ciuperci.