| Sara2 a întrebat:

Am o durere inghinala în partea stângă, când merg îmi dă uneori niște tăieturi de cuțit. Foarte mulți doctori mi-au zis că se trage de la coloană, până recent cand un medic mi-a făcut o ecografie pe zona respectivă și mi-a zis că am o hernie și trebuie operație. Ma sperie tare operația, aveți idee dacă se poate trata altfel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prin operatie. Simpla si usoara.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai hernie inghinala ai ridicat ceva greu si de aceea ai facut hernia, operatie alta solutie nu este si cît mai repede ca avanseaza si faci complicatii grave infectie.

| RAY a răspuns:

Spondiloza cervicala, același simptome

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Spondiloza cervicala i-a dat durere tocmai inghinal stanga. Are sens laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vb serios, și eu am de ani de zile, razi aiurea

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Imi cer scuze, Ray. Multumesc pentru clarificari! Pentru o secunda am crezut ca regiunea cervicala si cea lombara sunt aceeai zona, dar apoi m-ai lamurit cu nevralgia intercostala si mi-am dat seama ca, in felul tau, s-ar putea sa ai dreptate. Seara buna.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ca as putea omule dacă am aceste simptome, ești doctor cumva? Mi e mi-a spus o specialista

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sunt actor in filme pentru adulti happy mai fac pe doctorul atunci cand nu fac uber sau bolt. Nu ma baga in seama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu rad de el, ma uit pe profil lui numai ca sa ma distrez. Poate a vrut sa arate ca te stie, stai linistit ca el e bufonul nu tu, atrage fete ca le face sa rada. Sper ca intelegi ideea. Eu am descoperit de ce nu am relatii, caci baietii trebuie sa ma accepte ei ca fata, dar eu am un fel de relatie cu baiatul cand oamenii ma vad vreo nebuna facand misto de ei, este pentru ca am un iubit care mi-o baga numai pe creier.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa te sperie?
O asemenea operatie este usoara si rapida!
Chiar nu ai de ce sa te temi, dimpotriva, ar trebui sa fii bucuroasa ca in sfarsit cineva a gasit cauza dureri tale si acum purcede la operatie, ca sa te scape de ea.
Fuguta la operatie si... sanatate multa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te taie și te coase.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Se trăiește cu hernia, dacă nu te doare.
Însă, nu e o operație grea. Se face laparoscopic, ca multe altele. Și după trei zile, pleci acasă. Știu că ți-e teamă, dar fii curajoasă!
Te sfătuiesc să mergi la Spitalul Militar din orașul tău, toti medicii de acolo sunt răbdători, profesioniști. Te programezi la o consultatie (da, trebuie din nou, dar de data aceasta, la un chirurg militar) și până îți vine rândul, poți solicita părerile oamenilor care asteaptă să intre in cabinet, fie să le scoată ațele, fie pentru consult etc).
Poate că ai surpriza să îți spună că nu e vorba de nicio hernie. Te va consulta, eventual, te va interna câteva zile la medicală, pentru analize, ecograf etc.
Sănătate multă și... curaj!

| oglindasultanului a răspuns:

Se putea preveni daca ajungeai din timp la doctorul potrivit.

| existential a răspuns:

Decizia pentru operatie se ia impreuna cu medicul chirurg, nu cu cel ecografist. Deci recomandarea lui e probabil nula.

O persoana poate trai cu hernie inghinala ani de zile, fara sa se agraveze si fara sa fie necesara operatia.
Ajuta: braul pentru hernie, postura buna, anumite exercitii pentru musculatura.
Evitat: balonarea, constipatia, tusea, stranutul, efortul intens, zdruncinarile.

Daca se va agrava si va fi necesara operatia, se poate face laparoscopic, cu plasa, cu recuperare rapida.
Exista si metode fara plasa, mai vechi, dar la fel de eficiente.
Te sfatuiesc sa te documentezi bine ce metoda de operatie este mai potrivita pentru tine.
Daca vei opta pentru o metoda mai veche, fara plasa, exista chirurgi specializati pe asa ceva in vestul Eu.
Pana atunci nu iti face griji si stai linistita happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru existential):

Raspunsul cel mai bun.
Totusi, mi-as face cateva griji. Acele "taieturi de cutit" nu e chiar durerea obisnuita pe care o descrie pacientul cu henie.
Mergi la medicul de familie pentru trimitere la chirurg. Riscurile unei hernii ingh netratate sunt considerabile si nu s-ar merita sa ajungi de la o hernie reductibila la una incarcerata sau strangulata... doar pentru ca ti-a fost frica sa investighezi si sa tratezi problema.
Nu trebuie neaparat sa ridici ceva greu pentru a face hernie, la femei poate aparea fara cauza, fiind un defect/punct de slabiciune la nivelul peretelui abdominal. Astfel de cazuri au sanse mari sa dezvolte pe parcursul vietii hernie contralaterala, dar nu e de speriat.
Succes.

| meli120 a răspuns:

Eu zic sa mergi, nu vrei sa traiesti cu stresul zilnic ca iti iasa in afara gen ai umflatura in fiecare dimineata sau iti ramane inauntru si ai sanse sa ti se incurce intestinele.
Tata a stat ani de zile cu ea rupta pe partea dreapta, ulterior sa ajunga sa fie operat de 3 ori pe partea aia. In fine, e operat si pe stanga o data.
Operatia e dureroasa daca stai cu ea cativa ani, iar sunt sanse mari sa se rupa usor asa.
Laparoscopic merge pana intr-un anumit punct, daca iti e foarte rupta atunci nu tine prea mult. Tata chiar avuse grija dupa operatia aia si nu a tinut. Laparoscopic e si mai putin dureros.

| Anamaria9916 a răspuns:

Fă operația! Știu că sună îngrozitor, dar e spre binele tău. E greu să trăiești cu așa ceva, cunosc pe cineva care nu s-a operat, s-a îmbolnăvit, iar de la tusea puternică, după spusele medicului, s-a agravat și tot acolo a ajuns, doar că. operația a fost mult, mult mai grea.
Iar să duci o viață în care să stai într-o bulă de plastic. nu cred că e plăcut. Nu ai voie să ridici, să faci efort. și in mare parte tot la operație se ajunge în cele din urmă.
Multă sănătate!