| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU
Am nevoie de niste păreri/idei, cum sa slăbesc?
Mai exact : " cum sa scap de burtica"? M-am îngrășat 15 kg intr-un timp destul de scurt si acum as vrea sa slăbesc
Mănânc destul de puțin dar nu cred că este de ajuns doar problema cu alimentația pentru că până acum nu m-a ajutat, nu am slăbit nici un gram. Sunt sigură că mai sunt femei care au trecut prin asta si as vrea un sfat, voi cum ați procedat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Cel mai important sunt caloriile si a manca ceea ce își da o stare de lipsa de foamete, de lunga durata, astfel macar 50% din ceea ce mancam sa fie ceva bazat pe proteine, restul 25% carbo, 25% grasimi, 15 kg e mult, ai nevoie de o dieta de 1000 de calorii ca sa slabesti 1kg per saptamana, asta nu inseamna mult, bombe calorice sunt peste tot, 100 de grame de bomboane au 500 de calorii, isi dai seama ca trebuie sa eviti dulciurile de tot, hai sambata ceva dulce atat
dimineata fulgi de ovaz cu iaurt grecesc
dupa masa =snitele cu cartofi sau orez
seara 2 feli de paine cu unt si ceai
30 de minute de mers rapid per zi

7 răspunsuri:
| AlMaDi a răspuns:

Este o aplicatie pe telefon, pe Android, cu exercitii fizice, se numeste "In forma in 30 de zile".
Acolo ai programe pentru brate, abdomen, picioare, fesieri si complet, ce le implica pe toate celelalte categori.
Si fiecare program are 3 nivele, usor, mediu si greu.
Eu fac de ceva timp aceste exercitii si se vad progrese, aici ma refer ca fac 5 zile din 7 si clar de cateva luni bune.

| Adlai a răspuns:

Pai, conform logici mele, dacă as fi fost tu, m-a-și duce la un doctor pentru un consult. Încearcă sa bei cât mai multă apa, apa te ajuta foarte mult sa slăbești. Și eu sunt cam grasut, și beau apa și fac sala, și am început sa slăbesc cât de cât. Dar tot ce trebuie pentru tine draga, e sa te duci la sala. Sunt multe fete și băieți la sala. I-ați poate un antrenor sau antrenoare special pentru tine. Pe mine m-a ajutat mult asta.

Sper ca, sfatul meu e bun chiar dacă nu-s fata.

| RAY a răspuns (pentru Adlai):

Apa nu slabeste, ai slabit ca nu ai mancat multe calorii

| Adlai a răspuns (pentru RAY):

Da dar, și apa te ajuta ca aia te scapă de grăsimi dacă nu ma insel.

| Adlai a răspuns (pentru RAY):

Oricum, in cazul in care nu ma crezi, întreabă pe oricine vrei tu și vezi dacă am dreptate. Asta-i părerea ta, sa vedem ce zic și alții.

| RAY a răspuns (pentru Adlai):

Eu spun sa isi intrebi profa de biologie

| DricA a răspuns:

Vezi pe zodiacool.ro, sunt sfaturi despre cum poti slabi intr-un mod sanatos. Nu cred ca ai vrea sa slabesti si sa te imbolnavesti, trebuie sa fii atenta la dieta pe care o alegi. Bafta! :)
https://www. zodiacool.ro/blog/sanatatea/vrei-sa-slabesti-sanatos-iata-4-combinatii-de-alimente-care-ajuta-102586