| Reeeamirela2 a întrebat:

Bună, TPU! Am nevoie de părerea voastră. În loc de ciclu menstrual îmi curge ceva maro, un fel de cheaguri. Asta mi se întâmplă de multe luni, aproape un an și mi se întâmplă luna de luna, in jur de aceeași data, și ma tine 4-5 zile. Țin sa menționez ca am 17, aproape 18 ani și viata sexuala mi-am început-o în urma cu doua săptămâni, și am făcut-o doar de doua ori. Deci nu cred ca are legătură. Ce credeți ca e? Ma îngrijorează faptul ca nu e sânge. (P.S. O sa merg la medic, am deja programarea făcută, însă aș vrea să știu cât de cât ceva, deși am mai citit. Nu sunt în tocmai lămurită), nu vreau comentarii răutăcioase, mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alexia29 a răspuns:

Scurgerile maronii aparute in locul menstruatiei
Astfel de scurgeri nu sunt normale si trebuie sa te convinga sa te programezi cat mai repede cu putinta la medicul ginecolog. Printre cauzele lor, se pot numara urmatoarele:
- unele dezechilibre hormonale;
- sindromul ovarelor polichistice insotit de prediabet;
- ca urmare a unui avort;
- amenoree provocata de stres sau de o scadere brusca in greutate;
- apropierea menopauzei (dupa varsta de 45 de ani, femeile observa adesea ca menstruatia normala a fost inlocuita de o scurgere maronie).

Deci cel mai bine du-te cat mai repede la gine!

| faimoasa a răspuns:

Mai mult ca sigur este o sarcină. Eu la ambele sarcini am avut scurgeri
maro. Am avut la ambele amenințare de avort. Menționez că acum am copiii mari(băiatul 14 ani, fetița 9 ani). Nu vreau să te sperii, e posibil să fie și o amenințare de avort. Eu am pierdut o sarcină așa. E bine dacă nu dorești o sarcină să faci sex protejat. Avorturile fac foarte mult rău. Sunt considerate operații oarbe. E bine și din punct de vedere al bolilor cu transmitere sexuală. Nu ai de unde să știi ce partenere a mai avut. Cel mai indicat este să mergi la doctor.