| CataZuzu a întrebat:

TPU! Am nevoie de un raspuns rapid. Prietena mea are probleme cu coloana, adica o doare spatele cateodata si trebuie sa mearga la medic sa ii faca analizele. Ea fumeaza. Ce trebuie sa faca sa nu se vada lucrul asta la analize? Si cat timp ramane nicotina in sange? FUNDA.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Daca fumeaza de mult timp o sa se vada poate pe radiografie la plamani, dar nu se face analize de sange pentru nicotina.

2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Analizele pe care urmeaza sa le faca nu includ determinarea nivelului de nicotina din sange (care nici nu se face la orice laborator si nu e decontata de casa de asigurari de sanatate). Nu se va vedea la analize ca fumeaza. Dar nasul persoanei care face recoltarea poate simti mirosul degajat de pielea si hainele unui fumator, mai cu seama daca persoana respectiva e nefumatoare.

Timpul de injumatatire al nicotinei in sange este de 2 ore, dar unul din metabolitii sai specifici, cotinina, are un timp de injumatatire de aprox. 15-20 de ore. Sa nu fumeze nicio tigara in cele 24 de ore premergatoare recoltarii de sange.

... si sa lase pe viitor tutunul, pentru ca nicotina prezenta in sange scade pragul la durere, facand ca durerea sa apara cu mai multa usurinta.

| Andradutsa a răspuns:

Cum este eliminata nicotina din organism? Acest proces consta in urmatoarele:
- Aproximativ 80 % din nicotina este descompusa in cotinina de catre enzimele din ficat.
- De asemenea, nicotina este metabolizata de plamani in cotinina si oxid de nicotina.
- Cotinina si alti metaboliti sunt excretati in urina. Cotinina are o existenta de 24 de ore, astfel ca testele pot releva daca o persoana a fumat in ziua sau in cele doua zile anterioare, daca in urma analizei urinei, in aceasta se gaseste cotinina.
- Nicotina ramasa este filtrata din sange de catre rinichi si excretata in urina.

Nicotina este metabolizata intr-un ritm diferit, in functie de persoana. Unii oameni au chiar un defect genetic al enzimelor din ficat, care descompun nicotina, din cauza caruia enzima mutanta este mult mai putin eficace decat cea normala in procesul metabolizarii nicotinei. In cazul in care o persoana are aceasta gena, nivelul nicotinei din sange si creier ramane inalt pentru mai multa vreme dupa fumatul unei tigari. In mod normal, oamenii continua sa fumeze tigari de-a lungul zilei, pentru a-si mentine un nivel constant al nicotinei din organism. Fumatorii care prezinta aceasta gena fumeaza mult mai putine tigari, deoarece nu au nevoie in mod constant de mai multa nicotina.