| KimJennie a întrebat:

Buna TPU, am o întrebare. Daca am 157cm înălțime si 40kg greutate la 12 ani, e ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E foarte super ok.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru o fata... mie imi pare ok, atat la greutate, cat si la inaltime.

| Werrich a răspuns:

"IMC (Indicele de Masă Corporală): 16.2
SUBPONDERALITATE
COPIII NU MĂNÂNCĂ MEREU LA FEL DE MULT
Copilul tău cântăreşte prea puţin conform calculatorului IMC. Greutatea sub medie poate avea cauze diferite, de exemplu etape de creştere intensă sau lipsa poftei de mâncare.

IMC (Indicele de Masă Corporală) indică raportul dintre greutatea ta corporală şi înălţime.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Werrich):

Si ce greutate ai spune tu ca ar fi ideala pentru o fata la 12 ani, daca nu este cu suparare aceasta intrebare?

Si chiar si asa, indiferent... pentru o fata sau baiat, la 12 ani, greutatea medie ar fi undeva la 40-45 kg.

Poti consulta oricand un tabel referitor la acest lucru, pentru ca sunt o multime pe internet, la indemana oricui.
Exemplu: https://www.qbebe.ro/......re_318_ani

| Werrich a răspuns (pentru DoarBogdan):

Https://www.tpu.ro/......la-12-ani/
Dupa cum vezi si acest user a spus ca greutatea ideala incepe la de IMC 18.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Werrich):

Aceasta este o alta intrebare de pe TPU, daca tot vrei sa spui o sursa de informare, macar sa fie una confirmata, nu? big grin

Si vad ca ai schimbat raspunsul, care nu prea se leaga de intrebare thinking

| Werrich a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am calculat aici, ia baga si tu greutatea, varsta si inaltimea si vezi ca iti da ca are sub media de greutate
https://www.nivea.ro/sfaturi/lifestyle/calculator-imc

Mai multe raspunsuri de la intrebarea de pe TPU scriu ca trebuie sa aiba intre 40 si 50 kg.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Werrich):

Intr-adevar, acesta este rezultatul calculatorului respectiv.

| Werrich a răspuns (pentru DoarBogdan):

Dap, iar alte calculatoare calculeaza doar de la varsta de 18 ani in sus.

| Rusecosmin a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cum poți spune la 12 ani 45 de kg da ce e obez. La 12 ani 45 și la 16 cât 100?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Rusecosmin):

Evident ca nu, ce ai spus tu se bazeaza pe proportionalitate directa, si este adevarat. Insa se foloseste o interpolare pentru aceste valori. Deci 100 este exagerat.

| Werrich a răspuns:

Nu ii asculta, greutatea de 40 kg la 12 ani este sub medie, trebuie sa ai intre 40 si 50 kg.

| dinaprilie a răspuns:

E ok...vis-a-vis de cine? Ce? Daca esti sanatoass si te simti bine cu tine e totu’ bine

| Den1sa a răspuns:

Ca fata sa afli greutatea recomandata trebuie sa iei inaltimea ta 157, scoti cifra unu din fata iar din 57 scazi 10 si optii 47 deci dupa careva standarde greutatea perfecta pentru tine sunt 47kg, dar nu te stresa daca ai 40kg e perfect normal atita timp cit tu te simti bine, eu am 165 cm si 43kg chea daca cica greutatea normala pentru mine ar fi 55kg : )