| AlwaysMe a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu niste rezultate primite de mama mea. HVS cu disfunctie diastolica de VS si tulburari de cinetica segmentare, Insuficienta aortica de gradul I /II, insuficienta mitrala minima, insuficienta tricuspidiana minima, pericardita cronima exudativa sunt grave? trebuie interventie chirurgicala? Mentionez ca are 46 de ani. Daca stie cineva cat de grav e sau stie sa interpreteze putin va rog sa imi spuneti dau funda( daca ajuta cu ceva) Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In acest moment nu are indicatie de interventie chirurgicala, dar trebuie supraveheata atent de cardiolog. are mai multe afectari valvulare cardiace care se pot agrava, iar daca se vor agrava, poate fi nevoie de inlocuirea unei valve. in clipa asta tratament cardiologic si ecografie cardiaca de 2-3 ori pe an.

1 răspuns:
| Amilik a răspuns:

Uite cateva date despre tot ce ai scris tu ca ar avea mama ta.
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/insuficienta-mitrala_3916

http://dictionar.romedic.ro/insuficienta_tricuspidiana

http://www.romedic.ro/pericardita-cronica
Cel mai bine este sa mearga la medicul de familie ca sa o ajute sa interpreteze (traduca) rezultatele analizelor pe intelesul celor care nu au absolvit fac. de medicina. Multa sanatate!