| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am fost la cardiologie si mi s-a spus ca nu am nimic in neregula cu inima doar insuficiență mitrala minima, mi-a explicat si mi-a zis ca e normal, nimic grav.
Dar am cautat pe internet acum si am vazut ca avanseaza...
Mai are cineva asa ceva sau cunoaste ceva informatii, e de ingrijorare sau sa ma linistesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Insuficienta mitrală minima este o valvulopatie fără semnificație importantă.
O "usa" de la inima nu se inchide așa de bine respectiv valva mitrală. Nu e o problema, exista foarte mulți pacienți cu insuficienta mitrala, cel mai des apare chiar la mitrală și am văzut și persoane foarte foarte tinere cu așa ceva, nu e motiv de ingrijorare. Se recomanda monitorizare anuală sau la 2-3 ani, in funcție de părerea cardiologului, cu ajutorul ecografiei Dopppler de cord.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e de ingrijorare. Foarte multi oameni au probleme de genu, la cardiologie nu prea te ia in serios pentru ca au motive. nu ti se intampla nimic

| xrapalexx a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, multumesc
am fost din cauza ca aveam dureri dar se pare ca nu e nmc gravhappy

| NunuNini a răspuns:

"Dar am cautat pe internet acum si am vazut ca avanseaza..."
Pe internet scrie starea ta de sanatate? De unde stii ca avanseaza?

| xrapalexx a răspuns (pentru NunuNini):

Insuficiență mitrala poate creste de la minima in sus si de asta mă luase frica

| esir01 a răspuns:

Buna ziua, orice afectiune a inimii trebuie urmarita periodic de catre un medic specialist. Chiar daca pare minora, exista nevoia de monitorizare in timp prin investigatii specifice, nu doar prin sentiment personal sau pareri pe net. Cautati un medic care sa va tina sub observatie si sa isi poata da seama de evolutia in timp. Daca aveti nevoie de o recomandare eu va pot ajuta cu una dn Timisoara, mai exact CardioSuport, clinica dr Volcescu. https://cardiosuport.ro/medic-cardiolog-timisoara-adrian-volcescu/.