| Andreeadeea23185 a întrebat:

Am o întrebare mai serioasa...
Astăzi m-am trezit cu un purice in par.(Precizez că era purice NU păduche)
Ce înseamnă?
Pot avea purici?
Astăzi ma mâncat pielea (mai ales în zona venelor, la mana)dar nu am văzut nimic.
Sunt eu paranoica sau chiar am purici?
Țin să menționez că am o pisica, dar ea este data cu toate soluțiile posibile ( miroase chiar a lămâie =) )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| MirelaC a răspuns:

Salut
Tu nu ai purici, pisica are si sar si pe tine daca ai pisica prin preajma sau pot fi prin casa, paturi, pat. Pisica poate fi data cu toate solutiile, dar sa stii ca e de ajuns sa mergi pe strada prin locuri pe unde stau caini si pac a sarit puricele si l-ai adus acasa.

Incearca sa controlezi pisica sa vezi daca nu cumva s-a umplut. Daca gasesti, cumpara de la farmacie pipeta impotriva puricilor. Se pune dupa gatul pisicii si e eficienta pentru 3-4 saptamani. Trebuie sa cureti si in casa isa.

Alt lucru pe care il poti face e sa o rogi pe mama ta/ matusa/ bunica sa se uite in capul tau ca nu cumva sa te fi umplut de colegii puricilor. Am inteles ca tu esti sigura ca nu sunt paduchi, dar o alta parere nu ar strica.

Paaa

| Andreeadeea23185 explică (pentru MirelaC):

Ok.
Am sa țin cont de sfatul tau!
Mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii nu au purici Daca ai pisica e normal.sa mai gasesti din cand in cand un purice, dar tu nu ai, ei prefera animalele.

| Adiadictie a răspuns:

Si tv meu are purici

| Andreeadeea23185 explică (pentru Adiadictie):

De ce comentezi doar ca sa te afli in treabă?

| Adiadictie a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Nu am vrut sa te supar. imi consumam bateria cu TPU

| Andreeadeea23185 explică:

Sunt o persoana curata.
Purici sau ați dăunători, insecte etc poți lua ori cât de curat și fi...

| Andreeadeea23185 explică:

Îmi plac hate-ri!

| Pisicaeuropeana400 a răspuns:

E foarte posibil sa ai ei se înmulțesc repede si daca ai unul următoarea secunda ai 100 dar sunt soluții care te scapă de aceștia si sunt foarte utile