| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 14 ani si imi miroase gura, nu excesiv, dar nu miroase placut, mentionez ca sunt baiat si ma spal pe dinti, si a da pe limba mai ales spre baza am un fel de secretie alba, care se duce cat de cat daca dau cu peria sau cu mana, o data am dat tare cu unghiile sa se duce de tot si mi-a dat sangele pe mijlocul limbii :-s. Recomandari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai :
- senzatie de arsura la nivelul gurii si a gatului (de obicei acestea sunt simptome incipiente);
- pete albe aderente de mucoasa gurii si a limbii. Tesutul din jurul acestor depozite albicioase este rosu si dureros. Daca este frecat (in timpul periajului dintilor, de exemplu) poate sangera;
- aparitia unui gust neplacut sau a dificultatilor de a gusta alimentele.
Atunci, la modul sigur ai o candidoza bucala( infectie micotica )! Infectia NU SE TRATEAZA CU TETRACICLINA asa cum ti-a spus mai sus un user TPU!
Daca infectia cu ciuperca Candida nu este extinsa si pe alte zone, esofag spre exemplu, timp de 14 zile iti clatesti gura cu o solutie de bicarbonat de sodiu(o lingurita de bicarbonat de sodiu dizolvat in 100-150 ml apa). Bicarbonatul de sodiu are rolul de a schimba ph-ul mediului in care se dezvolta ciuperca facandu-l neadecvat inmultirii ei! Dupa clatire cu solutia de bicarbonat, este necesar sa folosesti drajeuri/tablete cu nistatin(de la farmacie! ) care insa nu le inghiti, ci le lasi sa se topeasca incet in gura aidoma unei bomboane!( ca sa ramana in contact cu zona afectata suficient de mult pentru a stopa inmultirea ciupercilor). Farmacistul te va instrui asupra folosirii si a dozei zilnice necesare!
Pentru o mai amanuntita documentare, vezi http://www.sfatulmedicului.ro/......ucala_1355

| micurutza2005 a răspuns:

Deci greseala ciupercile nu se trateaza cu antibiotice ele din contra devin mai rezistente si se inmultesc de la antibiotice ele se trateaza cu antimicotice,(glicerina boraxata cu nistatin sau alt antimicotic preparat in ea ), antiseptice, antifungice, asta daca e o candidoza bucala desigur, si bicarbonatul ajuta dar nu pana la vindecare ci doar le stopeaza din inmultire si extindere, dar mirosul neplacut al gurii poate veni de la mai multe cauze :o infectie in gat, o stenoza esofagiana(o parte din mancare ramane in acea zona si intra in fermentatie si da acel miros...etc.), sau alte boli digestive si problemele dentare la fel, daca ai carii sau infectii pe care nu le-ai depistat la vreun dinte sau radacina lui deci trebuie sa mergi si la stomatolog si la dr.pentru a stabili cauza acestei probleme ca altfel degeaba te tot speli pe dinti si dai cu unghiile si iti faci rani daca nu afli cauza ei, mai limpezeste-te si cu ceai de musetel e antiseptic, salvie, dar mergi si la medic ca altfel nu rezolvi nimic nu mai amana aceasta problema.

| BRG a răspuns:

Mergi urgent la stomatolog să-ţifacă detartraj la dinţi, că şi din cauza aia miroase gura.

| portocalăăă a răspuns:

Hello.
Secretia ta alba se numeste ciuperca.Se poate duce daca folosesti diverse antibiotice(de ex tetraciclina). Din aceasta cauza iti miroase gura.Succes sa scapi de eabatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posibil sa fie vorba de o candidoza bucala, trebuie consultat un medic stomatolog. daca este diagnosticul corect, trebuie stabilita si etiologia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, sunt tot eu, si nu am nicio infectie deoarece nu ma doare, nu simt gust urat in gura, mai nou nu se vede aproape deloc, doar spre baza limbii deoarece am insistat mai mult pe limba in timpul periajului, dar totusi cred ca ma voi duce la un medic stomatolog, cel mai bine, va multumesc de raspunsuri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la medic.sau naa. spaletatee pe dinti non stop