| Itrytohelpsomehow a întrebat:

Vreau sa intreb pe cei cunoscatori in legatura cu o problema si as vrea sa primesc răspunsuri serioase.
Am avut pe 21 decembrie un contact sexual protejat cu iubitul meu. Ieri noapte m-am trezit stresata si aveam o stare de rau, dar nu stiu de ce, iar astăzi am fost cu masina undeva si pe drum, atat la întoarcere cat si la ducere, mi-a fost rau. Acasa mi-a fost cand am mancat dimineața si oarecum seara. Mi s-a parut ca mi-au crescut sanii putin, deși nu ma dor, nu se observa venele, nu sunt tari sau alt simptom. Mi -m intrebat si prietenul daca i se par mai mari si mi-a spus ca da. Ideea e ca înainte de contactul sexual el s-a atins in zona intima dar s-a sters apoi (nu chiar asa de bine, de asta l-am pus sa se stearga de doua ori) pe maini cu un servetel umed, iar eu i-am facut sex oral si el la randul lui mie. Este posibil ca prin sarut sa se transmita sperma iar el cand mi-a facut sex oral sa ajunga in vagin? Sau este posibil ca atunci cand el a pus prezervativul, sa fi fost sperma sau lichid preejaculator pe mana si sa ajunga in vagin?
Stiu ca sansele ca acestea sa fie posibile sunt minime, dar tot imi fac griji si cand ma gandesc la semnele astea, prima oara imi fuge mintea la sarcina, pe care nu o doresc. Menționez ca dupa contact am verificat prezervativul si nu era spart sau altceva.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nici una din imaginatiile tale privind posibilitatile enumerate prin care ar fi ajuns cumva sperma in vagin nu poate fi considerata sau apreciata ca fiind catusi de cat veridica.
In mod indiscutabil, ar fi fost de real folos daca ai fi specificat in ce moment al ciclului menstrual ai fost in 21 Decembrie, fiindca sarcina se poate forma numai/doar in una din zilele PERIOADEI FERTILE.
Fiindca de la data respectiva si pana in prezent au trecut doar 15-16 zile, rezulta ca in mod absolut sigur nici starea de stres, nici cea de rau, de voma, sau marirea sanilor thinking (?), NU pot fi considerate ca ar reprezenta SIMPTOME DE SARCINA, fiindca pur si simplu asa ceva este cu totul IMPOSIBIL sa se produca sau manifeste in prima luna de sarcina. Este indicat sa incerci sa te linistesti fiindca este inutil si ilogic sa te ingrijorezi. Multa sanatate!

| Itrytohelpsomehow explică (pentru corbulalbrosu):

Ultima oara ciclul mi-a venit pe 12 decembrie, nu stiu daca atunci eram in perioada fertila (pe 21) dar am niste aplicatii care imi arata cand imi va veni urmatoarea menstruație si imi aratau ca nu sunt in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Itrytohelpsomehow):

Fiindca intre ziua de incepere a actualului ciclu menstrual si data in care a avut loc actul sexual au fost in jur de 9-10 zile (12.12 - 21.12 = 10 zile). Rezulta ca NU se putea sa fii intr-o zi a PERIOADEI FERTILE (reale) in data de 21 Decembrie, daca ciclurile menstruale anterioare NU au fost mai scurte de 25-26 de zile.
Aplicatia respectiva se poate folosi NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este de tipul REGULAT si niciodata nu are o abatere in +/- mai mare de 2 zile. In caz contrar informatiile oferite de acea aplicatie sunt eronate gresite si incorecte intr-o proportie cuprinsa intre 0% - 100%. Aplicatia calculeaza perioada fertila a ciclului menstrual in functie de numarul de zile pe care le presupui tu ca va avea ciclul si sunt introduse (indicate) de tine. In ce masura va fi corect sau incorect raspunsul/informatia oferita de acea aplicatie depinde in totalitate de precizia si corecitudinea estimarii tale privind lungimea viitorului ciclul menstrual.

| Emilian65 a răspuns:

Din ce povestesti tu reiese ca nu este pericol de sarcina.

| sofisis a răspuns:

Wow...recunosc ca asta e noua. Nu am mai auzit pana acum faza cu sperma transmisa prin sarut.
laughing))

| Itrytohelpsomehow explică (pentru sofisis):

Eu: as vrea sa primesc răspunsuri serioase
sofisis:

| elaventurero a răspuns:

Cate scenarii!? Relaxeaza-te! Slabe sanse

| Anemonaani1920 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi să faci un test de sarcină. Dar șansele să fii însărcinată sunt minime! Deci stai liniștită! :*