| Millis a întrebat:

am o mare problema cu cosurile, am un ten gras si ma deranjeaza foarte tare, am fata uleioasa si cosuri micute pe frunte nas barbie dar si pe obraji, nu mai suport. ce remediu imi oferiti dar nu creme de la farmacie nu vreau sa fac vreo iritatie sau ceva de genul, ceva natural care sa existe si la noi in Romania, ceva amestec de alimente, plante? va rog ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Buna! Am inteles ca daca amesteci coaja de portocala cu apa si te dai [e cosuri, se mai duc. Lafel si pasta din miere si scortisoara. Aplica seara la culcare mierea amestecata cu scortisoara, iar dimineata speli. Am auzit si de terci de ovaz, fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica. La fel, poti fierbe niste marar, iar cu apa rezultata te clatesti pe fata (asa am auzit).
Incearca inainte de culcare sa te dai pe cateva cosuri cu pasta de dinti, iar dimineata te speli. Daca vezi rezultat la cateva cosuri ca functioneaza, foloseste cu incredere. Iata aici mai multe remedii care sper sa te ajute: http://healthy.kudika.ro/......acnee.html
`
http://www.sfatulmedicului.ro/......acnee_1427
`
pe langa acestea, eu am incredere si in mastile cu argila. Poti sa le folosesti cu incredere. Pupici!

| SteffiCifor a răspuns:

Buna. Si eu am intampinat problema asta. Abia acum mi-am facut un cont pe site asa ca acum te pot ajuta. Cand faci dus, pune-ti un pic de sampon in mana si freaca bine cosurile(de pe gat, frunte, fata etcetera) stai 1 minut si clateste. Dupa vreo 5 dusuri cu acest tratament vei fi complet fara cosuri(sau cel putin 90%). Crede-ma ca am incercat. succes.

| daηă a răspuns (pentru SteffiCifor):

N-am mai auzit de asta... Chiar merge?

| SteffiCifor a răspuns:

Da merge...sigur