| mejustme99 a întrebat:

am o mare problema. De cand ma stiu am fost mai grasa, insa cam cu 10 luni luni in urma am slabit 14 kg (aveam 61 si am slabit pana la 47kg). M-am mai ingrasat in diferite perioade, dar maxim 4 kg si le-am dat jos, insa acum am ajuns din nou la 55 kg si nu inteleg de ce, adica vreau sa zic: nu mananc carne, nu mananc prajeli, mananc doar de doua ori pe zi, merg cu rolele doua zile in timpul scolii cate 10 km pe zi, iar in weekend in fiecare zi merg cate 30km cu rolele, in fiecare zi merg pe jos cam 1 ora si urc scari destul de multe. Nu inteleg de ce m-am ingrasat atat, nu se vede foarte tare dar nu ma simt bine si nu pot intelege de ce. Am avut acum 5-6 luni perioade cand mancam trei mese pe zi + gustari, orice si nu faceam prea mult sport si tot nu m-am ingrasat. Mama mea mi-a spus ca din cauza stresului, pentru ca tocmai am intrat la un liceu la care simt ca nu fac fata si am fost stresata in fiecare zi din cauza notelor, a invatatului si din cauza ca nu imi place. Credeti ca este posibil sa fie asta? Nu pot intelege de ce m-am ingrasat atat, am 1.57 si m-as multumi sa am 50 kg, dar nu 55 mai ales avand in vedere ca am avut si 47. Am 15 ani. Ajutati-ma, va rog, nu stiu ce sa fac, imi vine sa mor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daniela_Oana_1991 a răspuns:

Da mama ta are dreptate la majoritatea oamenilor de la stress slabesti da sunt si oameni ca tine care se ingrasa de la stres.Intreaba un doctor daca chiar nu crezi, asta am auzit si eu la sala unde fac antrenament.

1 răspuns:
| Asiryx a răspuns:

Hmm eu credeam că din cauza stresului slăbești...acum poate funcționează și invers.

Pentru început taie orice sursă de zahăr(poate ar trebui să o faci treptat ca să nu ai probleme de sănătate), fast-food și pâine (cât de cât).

Dacă îți permite programul și / resursele fă-ți un abonament la sală. Te axezi pe cardio / alergat bandă / bicicletă.

Exerciții zilnice. Caută să lucrezi în special zonele unde te-ai îngrășat mai mult. Dimineața 10-20 genuflexiuni, 10-20 abdomene. Fă-ți o rutină adoptă un stil sănătos.

Schimbările nu apar peste noapte, necesită timp, luni ca să te menții la masa (kg) dorită.