| Panteraa a întrebat:

De o luna merg la sala zilnic. Fac aerobic cate o ora jumate - doua seara, iar dupa ora 5-6 nu mai mananc nimic. Peste zi mananc dimineata micul dejun si pe la doua jumate la amiaza pranzul. Mai iau si doua gustari. Ma simt foarte bine asa si nu simt nevoia de ceva mai mult chiar daca anul trecut mancam de tote cand doream, chiar si pe la 10 seara. Pronlema este ca nu am slabit deloc. Poate doar cateva grame. De ce? Inainte nu faceam deloc sport si mancam toata ziua, iar de o luna mi-am reglat stilul de viata si am aceeasi greutate. De ce nu am slabit macar un kg sau doua intr-o luna? Nu tin o dieta, dar mananc putin. Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Tinand cont ca faci sport problema nu e aici, ci la mancare sau la altceva.
Ca sa slabesti trebuie sa mananci putin si des. Ceea ce tu nu faci. Tu ai doua mese pe zi si doua gustarele pe care corpul le depoziteaza imediat sub forma de grasime deoarece stie ca ti-ai schimbat regimul si nu-i mai dai de mancare.
Ar fi bine sa ne zici exact ceea ce mananci si ce gustari ei. Banuiesc ca fructe?
Ideea este ca cel mai bine iti alcatuiesti un jurnal de retete sanatoase care sa fie satioase si sa mananci de 3 ori pe zi, dar nu o farfurie cu varf.
Sti emisiunea Vreau sa slabesc? O dau miercurea pe prima. De acolo afli retete si sfaturi o groaza pentru slabit.
De asemenea daca nici asa nu functioneaza mergi si la un doctor. Ai putea avea probleme endocrinologice.

| Syndre a răspuns:

Nu contează la ce oră mânânci, asta cu mâncatul seara e mai mult un mit. Contează câte calorii mânânci, poți să ai o singură masă pe zi și să te îngrași sau 6 și să slăbești; e calitatea, nu cantitatea.
Încearcă să mânânci mai mult pește, legume, carne slabă și ai grijă la cereale și fructe. Bea 2l de apă pe zi. Stai departe de prăjeli, făinoase și dulciuri -lasă-le doar pentru ocazii speciale-. Fără sucuri, chiar dacă sunt naturale într-un fresh pui de 3 ori mai mult decât dacă ai mânca un fruct. Poți să te ajuți de un program gen myfitnesspal pentru a îți calora caloriile. Oricum, mai mult de 1kg la 2 săptămâni nici nu ar trebui să slăbești, decât dacă e vorba de lichid reținut de organism. Mult succes!

| fencibi a răspuns:

Sunt exact in aceeasi situatie. Creste masa musculara, e de foarte bine.

| Dya_Diana_1997 a răspuns:

Hei. Parerea mea e ca trebuie sa faci mult sport, sa alergi si sa faci abdomene si sa mananci sanatos. Eu am facut asa ceva si am slabit 4 kg in 2 zile. Trebuie sa mananci, dar nu foarte consistent. Sa consumi supe fara grasimi, fructe, legume si sa bei multa apa. Sper ca ti-am fost de ajutor :*!

| Dextero a răspuns:

Daca este cum ai spus tu ca faci sport zilnic nu o sa slabesti daca nu iti schimbi stilul,, de viata" aici ma refer la alimentatie:incearca sa mananci cat mai putine grasimi (sa nu comanzi de la fast food).
Daca incerci sa te infometezi o sa-ti fie mult mai rau deoarece risti sa slabesti deodata sfatul meu este sa iti propui sa mananci multe mancaruri prea prajite.
SPER CA TE-AM AJUTAT.