| MirunaSalvatore a întrebat:

Buna TPU am o masea foarte foarte cariata si daca merg la dentist nu-mi face anestezie (cica sunt copil *-*) si mi-e frica sa ma duc iar pentru ca ultima data cand am fost am plans continuu(cei care au avut probleme asemanatoare vor intelege) ce imi recomandati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca refuza sa-ti faca anestezie mergi la alt medic. Nu e normal, indiferent de varsta, sa te lase sa suporti durerea aia mai ales ca esti si copil si induri mai greu. Mie mi-a rezolvat o masea cariata cu anestezie si nu am simtit mai nimic, deci nu-ti fa probleme. :*

| J0B0MAT a răspuns:

Cati ani ai?
Trebuie sa iti faca anestezie. Daca nu iti face, mergi la alt dentist.

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie sa iti faca anestezie, macar cu spray. Daca e de lapte si ti se misca si nu vrea sa iti faca anestezie, incearca la alt dentist, unul mai dragut si mai inimos.

| 12lopn a răspuns:

Hey!
exista un spray anestezic care are gust de capsuni si iti ia durerea. acum depinde si de varsta ta....cand eram clasa a 11a(acum 1 sau 2 ani) am avut aceeasi reactie ca tine. nu iti fa griji, sunt obligati prin lege sa itit faca anestezia, daca nu du-te la alt medic.
mult noroc

| Alexs_Alexs_1999 a răspuns:

Trebuie neaparat sa-ti faca anestezie indiferente de varsta insa depinde si de ce institutie vizitezi adica daca mergi la privat e o problema... acolo nu iti vor face anestezie daca nu vor s.a.m.d, daca mergi la institutie publica sunt obligati sa-ti faca anestezi (spray-ul ala nu stiu cum naiba se chema) daca esti sub 16 ani daca nu iti vor face o mica injectie.