| RodionMalinovsky a întrebat:

Buna TPU.Am o mica nedumerire legata de o problema stomatologica.Am o masea si un dinte devitalizati(cu nervul scos), ambii unul langa celalalt(un molar si un premolar), tratati la diferenta de un an.Doamna stomatolog mi-a propus pentru. masea o lucrare totala metalica(ceramica ar ceda) iar pentru dinte o coronita semifizionomica(in spate metal iar in fata material alb).Ea a spus ca pentru acest tip de lucrare foloseste ca fateta doar acrilatul.Eu stiam ca nu e un material calitativ si doresc fateta ceramica.Ce varianta ar fi mai buna? Fatetele de acrilat pe dintii semifizionomici sunt rezistente si decente ca aspect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Fatetele nu se recomanda pentru premolari si molari pentru ca nu au rezistenta fenomenala. Fatetele se folosesc pe dintii frontali de obicei.
In legatura cu alegerea. depinde foarte mult de bugetul de care dispui. Poti alege pentru ambii dinti coronite metalo-ceramice seifizionomice sau total fizionomice. Asta e varianta mai ieftina, da estetica.
Daca iti permiti insa, poti alege ceva mult mai bun, adica ceramica pe suport de zirconiu... este si mai rezistent, dar si mai fizionomic.

Cel mai bine du-te cu radiografia si a alt cabinet pentru a mai cere o parere pentru cazul tau. Eu personal nu as pune coroana metalica pe primul molar, doar pe molarul 2 sau 3...

| RodionMalinovsky explică:

Inca ceva, cum ar fi mai bine sa fie realizata lucrare, fiecare dinte imbracat separat de celalalt sau amandoi,, intr-o bucata,,?