| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit pe net un raspuns la intrebarea "daca am coronita proaspat pusa la o masea, de ce ma doare la apasat/mestecat etc?", si anume "daca ai avut pulpectomie pe acel molar (scos nervul) atunci e normal sa doara la presiune. e normal pana la 6 saptamani si in unele cazuri chiar mai mult. la apex (varful radacinii) mai ramane un bont de nerv care doare la presiune inca o perioada de timp.".
E valida informatia asta? Nu e specializata banuiesc, dar as vrea sa aflu un raspuns concret. Am o problema de genul cu o masea cu coronita pusa acum o luna. Nu m-a durut la inceput...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, mai doare, o perioada. Oricum tot vei simti ceva acolo, in momentul presiunii cu mancarea, atat timp cat nu te jeneaza extrem de rau, nu trebuie sa iti faci griji. Te vei obisnui in timp.