| OfataOricare a întrebat:

Am o mica problema. Unori simt ca nu respir bine, ca ceva imi blocheaza traheea snu pot respira indeajuns. Simt ca nu am destul aer si nu mi se intampla mereu sau dintr-un anumit motiv. Dintr-o data simt ca nu respir complet. Daca m-ati putea ajuta cu o parere, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EnvyU a răspuns:

Hmm, ceva asemanator am si eu, cand trag aer mai mult, mai adanc, parca nu ajunge la capat, parca nu am respirat cat trebuie si deranjeaza. Am chestia asta de cand eram mic de la 5 ani, dar nu m-a afectat. La mine s-a dovedit ca am niste probleme cu inima, in fine poate fi orice, chiar si astm, ar trebui sa te duci la medicul de familie.

| OfataOricare explică (pentru EnvyU):

Asa simt si eu, ca nu ajung pana la capat. Dar mi-e frica sa merg la doctor pentru ca, daca as avea ceva si nu as putea face anumite lucruri nu as suporta, m-ai ales xa imi place sportul sinu as vrea sa vad ca am o anumita problema si ca nu-as putea face sport o perioada.

| EnvyU a răspuns (pentru OfataOricare):

Nasol, eu am avut si scutire pentru sport la scoala, mereu am observat ca obosesc mai repede decat alti oameni. Stiu ca e aiurea sa nu poti face ceva ce fac si altii doar pentru ca asa te-ai nascut. Ce pot sa iti recomand este sa continui cu sportul si daca vezi ca nu poti si incepi sa ai "crizele" astea mai des si mai puternic, atunci du-te la doctor si vezi ce ai ca poate se rezolva.

6 răspunsuri:
| SameMistake a răspuns:

Eu patesc chestia asta dupa ce fumez(sunt doar fumatoare ocazionala) sau dupa ce stau prea mult in aer inchis. Daca esti fumator, in mod clar asta este unul dintre motive. Daca nu, incearca sa te feresti de fumatul pasiv.
E foarte important sa bei multa apa plata, ca sa ajute la buna circulatie a sangelui(si sa iti curete sangele!) Si daca ai posibilitatea, mergi intr-un loc mai putin poluat, in natura si fa exercitii de respiratie.
Numai bine!

| CristinaSNC a răspuns:

Asta mi se intampla si mie. De obicei cand am emotii sau sunt stresata big grin

| Anca2999 a răspuns:

Si eu pateam lucrul asta la fel de rar. La mine s-a dovedit a fi de vina miscarile bruste ale gatului..nu stiu daca e la fel dar ti-am zis cam ce a fost la mine happy

| broackaninju a răspuns:

Mai bine mergi la un doctor.