| Fetitsa123 a întrebat:

Sunt obisnuita sa respir pe gura iar pe nas foarte rar.Problema e ca nu am nasul infundat sa nu pot respira pot respira dar nu sunt obisnuita. Cand respir pe nas simt ca nu iau suficient aier ca e gura.Cum sa ma invat sa respir pe nas? A si cand am fost mica am fost operata de polipi.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| WeaponGirl a răspuns:

Simplu...inchide gura si respira pe nas,numai facand antrenament o sa reusesti,eu am avut o problema asemanatoare : nu puteam sa respir pe nas cand faceam jogging,respiram pe gura, trageam mult aer in piept si oboseam prea tare, dar cu timpul si cu antrenament am reusit sa-mi controlez respiratiawinking succes

| Meridiam1 a răspuns:

Si eu am fost operata de polipi...cand eram mica dar m-am invatat sa respir pe gura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe prin a inspira pe nas si a expira pe gura.Astfel te vei obisnui mult mai usor.In plus,acesta este felul in care este recomandat sa respiri,in cazul in care depui efort fizic(impusti, deci, 2 iepuri dintr-un foc).Va parea greu la inceput sa te dezobisnuiesti sa respiri pe gura,dar, de fapt, este chiar foarte usor(mai ales daca nu ai probleme cu nasul infundat)si nici nu-ti vei da seama cum s-a produs schimbarea.Numai bine.

| s3my a răspuns:

In vreo 4-5 ani probabil o sa apara situatii in care vei fi obligata sa respiri pe nas, datorita imprejurarilor, pana atunci nu ai de ce sa-ti faci griji big hug e ok.

| andreideedee a răspuns:

Si eu am fost oerat de polimpi si respir pe amandoua ca tine si simt la fel dar in ultimul timp resir pe nas... incearca sa tii gura ocupata cu alceva ca nasul sa-si faca treaba de exemplu mesteka guma tongue eu fac asta 12din 24 tongue i mam obisnuit cu respiratul pe nas daca incerci sper sa ai rezultatul dorit ct mai repede