Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am o nelamurire.
Am voie sa consum alcool daca iau anticonceptionale? Merg sambata la o nunta si nu stiu ce sa fac, m-am informat dar parerile sunt impartite. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ar fi cam absurd din moment ce trebuie sa le iei mereu, adica nu mai pui niciodata gura pe alcool? Citeste in prospect, acolo se mentioneaza clar daca ai sau nu voie sa consumi.

| Anonim13912 a răspuns (pentru Adry05):

Din cate stiu se fac pauze

| Adry05 a răspuns (pentru Anonim13912):

Se face pauza cam o saptamana doar in momentul in care se presupune ca trebuie sa-ti vina ciclu, in rest le iei constant.

| Anonim13912 a răspuns (pentru Adry05):

Ahh, nu știam exact, mă gândeam că se face pauză o lună sau câteva happy

| Adry05 a răspuns (pentru Anonim13912):

Nu stiu de asta. Stiu ca atunci cand te apuci sa iei trebuie sa le iei constant, ori le intrerupi de tot cand le intrerupi. Acum 100% nu-s sigura ca n-am luat niciodata, stiu de pe la cunostinte care au luat s de la mama prietenului meu care lucreaza in domeniu. happy

| Donsavas a răspuns:

Nu,nu ai voie. Renunta la anticonceptionale si poti sa bei. Asta va însemna că vei avea si o sarcina nedorită sau alte probleme.

| Miriamj a răspuns (pentru Donsavas):

Iau anticonceptionale pentru reglarea menstruatiei, nu am relatii sexuale!

| suntserios a răspuns (pentru Donsavas):

Ce probleme apar? Si de ce ar aparea o sarcina? Ne explici si nou cum influenteaza 1-2 pahare de alcool?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Orice medicament are si informatii de folosire a lui.Citestele si vei afla raspunsul dorit.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Ar trebui sa citesti prospectul, de acolo vei afla.

| Anca32 a răspuns:

Dacă bei alcool peste anticoncepționale te poți trezi cu probleme în sensul ca alcoolul poate anula efectul anticoncepționalelor și te poți trezi cu surprize.

| pisciutza19 a răspuns:

Din cate stiu nu ai voie acum e treaba ta ce faci.