| SpigiBb a întrebat:

am o nelamurire,e vorba de prietena mea, nu i-a venit ciclul la timp cand trebuia au trecut 3 zile dde cand trebuia sa vina si nu i-a venit (zice ea) treaba e ca cu 1 saptamana inainte am fost aman2 acasa si nah,nu mai e virgina oare sa fie din cauza asta? sa ramana insarcinata nu se pune problema ca nah ne-am si protejat si am avut cea mai mare grija deci nu e asta cred, stiti cumva ce poate fi? nu d alta dar stau incordat sa nu fie ce cred eulaughing...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

3 zile nu este mult avand in vedere ca ea in urma cu o saptamana s-a dezvirginat!
Cand exista un prim contact sexual, corpul unei femei sufera multe schimbari s-ar putea sa fie vorba de asta!
Sincer nu cred ca este vorba de o sarcina, dar pentru orice eventualitate sa faca un test peste o saptamana cu prima urina de dimineata!
O noapte placuta iti doresc!

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai dezvirginat-o recent şi aceasta este PRIMA menstruaţie după deflorare, atunci e posibil ca asta să fie cauza întârzierii.

În general, PRIMA menstră după dezvirginare întârzie ( de la câteva zile până la o lună; oricum, în luna următoare TREBUIE să-i vină ).

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Toate cele bune.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

La orice fata, primul contact sexual provoaca anumite dereglari hormonale si menstruale.
Corpul ei se adapteaza noilor schimbari, si are nevoie de timp sa-si regaseasca "ritmul". Daca v-ati protejat corespunzator, asa cum spui, nu e nevoie de altceva decat de timp, ca sa-ti revina.

| Schatzyyyyy a răspuns:

3 zile nu e mult, dar spune-i sa-si ia un test sa fie sigura!:*

| mary4048 a răspuns:

Cumpara un test de sarcina si afli raspunsul.Totusi 3 zile de intarziere nu este mult.

| M4SOnIC a răspuns:

3 zile... daca nu`i vine toata saptamana pote ai noroc si o sa devii``` tatic

| Punkt_Soryn_1989 a răspuns:

Stai relax daca tu esti convins ca te-ai protejat cum trebuie sunt doar dereglari hormonale, o dor sanii? asta e primul semn ca ii vine, daca intarzie in continuare fa-o fericita e si din cauza stresului dereglarea, prietenei mele i-a intarziat si 1 luna acum multi ani eram panicati amandoi cu 3 teste negative in mana... pune tot raul ultima data