| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Am o problema care ma cam deranjeaza.
Mi se usuca gatul si simt nevoia de apa din 5 in 5 minute. Si nu e de la raceala, mi se mai intampla cand eram racita si aveam nasul infundat.
Mie de obicei mi se usca si inainte gatul, beam multa apa seara iar dimineata ma trezeam cu gatul uscat, dar nu ma deranja asa tare.
Iar in ultimele 2 zile mi se usuca gatul rau de tot, beau apa si dupa 5 minute iar simt nevoia de a bea.
De la ce sa fie?
Dau funda!
Raspunsuri cat mai urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

E posibil sa fie de la canicula. Vineri a fost cea mai calduroasa zi de pana acum. sambata si duminica a fost aproape la fel de cald.
Dar ai putea de asemenea, sa ai o alta problema. Daca ai un medic de familie competent, ar fi indicat sa mergi sa te consulte.

| Satango a răspuns:

Bună!
Este posibil ca în urma răcelii gâtul să-ți fi rămas iritat. Chiar dacă răceala a trecut, hidratează-te și calmează-ți mucoasa cu lichide calde. Poți lua și anumite medicamente de supt care vindecă zona, precum Decasept.

| Iuliana_Andreea_1996 explică:

Problema e ca eu am gat uscat in orice anotimp.
Dar de 2 zile s-a accentuat.

| Maria_Nistorica_1995 a răspuns:

Este posibil sa ai ceva la amigdalite! Este posibil sa fie o infectie mai veche, ori sa ai amigdalitele prea mari si sa circule aerul foarte greu! Iti recomand o vizita la un medic cat mai repede posibil!

| Sfecla_Maricel_1975 a răspuns:

Ori e de la caldura, ori devi peste.