| guiwenneth a întrebat:

Am o problema cu oxiurii de ceva timp nu stiu exact de cand sau de unde(precizez ca varsta mea este de 15 ani aproape 16) beau bucatele de usturoi cu apa,mananc seminte de dovleac dimineata pe stomacul gol,nu prea mai mananc dulciuri,consum alimente si lichide cat mai picante sarate acre si amare,ma spal cu apa,sapun,detergent si pe urma ma dau cu spirt dupa ce vin de afara sau dupa ce folosesc toaleta insa atunci cand am scaun oxiurii sunt in numar foarte mare(inseamna ca tratamentul naturist functioneaza si mor sau e vorba despre o infectie mai grava?). Deasemenea mai prezint seara mancarimi si adesea ma scarpin prin haine(pot ajunge astfel oxiurii pe degete?)va rog sa ma ajutati cat mai repede,raspunsurile sa fie serioase, multumesc frumos.Raspunsul cel bun care ma va ajuta va primi panglica.
PS(am luat in considerare ideea unor analize si trecerea pe la un doctor, insa nu pot sa accept utilizarea medicamentelor datorita faptului ca acestea sunt puternice si adesea pot deteriora ficatul)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu vei reusi sa recupereyi, dar macar nu vei mai pierde suplimentar, adica dupa vindecare te vei dezvolta mental la adevaratul tau potentia. Nu contest ca inveti bine, doar ca daca iti tratai oxiurii la timp, ai fi putut fi si mai buna, ar fi putut sa-ti fie mai usor.
Ceapa si usturoiul sunt bune ca adjuvante, nu te vor vindeca, vor ajuta un tratament corect instituit. Nu au nici un efect in absenta tratamentului.
Du-te la medicul tau de familie si vei primi tratamentul potrivit pentru vindecare. Daca ai oxiuri de atat de multa vreme este foarte posibilsa fi infectat toate persoanele care stau in casa cu tine si chiar copiii de la scoala, asa ca ar fi bine sa-si faca analize toti cei care stau in casa cu tine si sa anuntati la scoala ca tu suferi de multa vreme de aceasta boala contagioasa, timp in care i-ai expus pe cei din jurul tau la riscul de imbolnavire

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca ai o infestare foarte grava.
Daca te scarpini prin haine, va trebui sa dezinfectezi foarte bine hainele respective, adica sa le fierbi.
Nu te vei vindeca fara medicamente si infestarea cu oxiuri la varsta ta iti va face de 1000 de ori mai rau decat medicamentele, nu inteleg cum poti accepta asta?

| guiwenneth explică (pentru Brigaela):

Poate de frica? nu stiu,insa am cautat simptome ale infectiei grave si acestea sunt:stari de greata,balonare,pierderea in greutate fara niciun motiv, diaree, nervozitate, lipsa poftei de mancare, o stare de oboseala cronica.Cu exceptia oboselii(nu dorm prea mult,incerc pe viitor) iar a nervozitatii deoarece am multe probleme nu am prezentat niciun simptom, cu exceptia durerilor abdominale chiar dupa putin timp dupa consumarea semintelor de dovleac si a usturoiului, cat despre pofta de mancare nu mi-am pierdut-o chit ca de o saptamana si ceva tin regim pentru slabire(care functioneaza normal si incet) si reglare a metabolismului care nu contine nimic favorabil oxiurilor(in special tuturor parazitilor intestinali) ci din contra bogat in fibre, cereale, legume si fructe.Deasemenea am auzit ca oxiuri dispar in intervalul de sase saptamani daca in acea perioada se mentine o curatenie stricta.Cat despre faptul ca sunt periculosi, s-a dovedit ca acesti paraziti nu aduc pe urma alte boli sau complicatii, de aceea cateodata nici nu stii ca ii ai.Mi-ai putea te rog frumos da niste sfaturi care stii tu ca sunt mai bune pentru ai combate? crede-ma poate suna prostesc dar mi-e frica de medicamentaiile din ziua de azi mai tare decat de oxiuri.laughingDaca nu dobandesc niciun progres o sa ma las pagubasa si o sa vizitez un medic.happy

| Brigaela a răspuns (pentru guiwenneth):

Nu vei reusi in nici un fel sa te vindeci fara medic si medicamente. daca ti-e mai frica de un tratament corect decat de un tratament dupa ureche, babesc, atunci ar trebui sa consulti un pediatru, undeva ai o problema de discernamant.
Fiecare zi in care ai oxiuri in intestin este o zi in care coeficientul tau de inteligenta scade fiindca vitamine esentiale pentru creier sunt mancate de oxiuri si nu de tine. Daca asta se intampla in adolescenta, efectul este ireversibil (adica nu vei mai putea recupera nicicum punctele pierdute). Niciodata sa nu te informezi in probleme medicale de pe internet, este o prostie imensa. Oricat de mult ai verifica sursele, risti ca cineva sa-si dea un nume fals si sa publice informatii aiurea sub numele unui medic renumit. Inteleg ca dupa ce citesti verifici foarte atent cine este persoana care a scris, ce calificare si studii are, dar de unde stii ca cel din spatele tastaturii este cel care pretinde ca este si nu cumva un individ fara nici un fel de studii nu scrie sub numele unui medic reputat? Informarea medicala se face strict de la medicul de familie sau la biblioteca din carti recomandate tot de un medic, carti scrise cu certitudine de un medic (pe care l-ai verificat dintr-o susrsa foarte sigura, de exemplu ai intreat la spitalul unde lucreaza sau la facultatea pe care a absolvit-o)

| guiwenneth explică (pentru Brigaela):

Am inteles oricum azi am de gand sa duc niste probe de scaun pentru a-mi spune ce medicamente sa iau,insa daca incep sa ma tratez tot nu voi putea recupera coeficientul de inteligenta de mai demult,sau mai bine zis sa mi se imbunatateasca,deoarece nu stiu exact de cat timp am oxiuri,cred cel putin e un an doi,insa nu stiam, eu consum in general multa ceapa, usturoi si alimente picante si totusi reuseam sa invat cat sa ma tin la nivelul inalt al liceulului(sunt la un liceu foarte bun, al doilea pe judetul CLuj).Te rog frumos ajuta-ma, multumesc.

| guiwenneth explică (pentru Brigaela):

Sigur,multumesc frumos m-am mai linistit.M-am mai gandit asupra chestiei acesteia si (desi abia acum intru in clasa a 10) la sfarsitul clasei a 8a am fost la spital(pentru o alta problema, neimportanta care a trecut)si mi-am facut toate analizele posibile si o groaza de ecografii si atunci mi-au spus ca sunt perfect sanatoasa.Deci practic de un an.In fine, am vorbit cu cateva colege mai apropiate si o buna prietena de-a mea cu care sunt in clasa mama ei e doctor i-a facut analize si a spus ca nu are nimic, la fel si inca o prietena care trece deseori la un medic pentru probleme la spate si nu are nimic, iar familia mea mi-a spus ca nu prezinta nicun simptom si nici nu au gasit ceva in scaunul lor, desi tot vom continua cu curatenia excesiva pentru a trece. Vreau sa iti multumesc frumos ca m-ai ajutat sa inteleg ca nu e de joaca cu chestiile astea, ca ai fost sincera cu mine si ca m-ai indrumat bine.As fi facut din prima tratament, insa frica mea de ace e de 10000 de ori mai marelaughing(cand am fost mica lesinam de la vaccinuri)rolling on the floorMultumesc enorm de mult atat pentru ajutor cat si pentru timpul acordat si rabdarea pentru a ajuta o pustoaica laughing:*

| Brigaela a răspuns (pentru guiwenneth):

Multa sanatate!

| David_Antonio_1994 a răspuns (pentru guiwenneth):

Te înțeleg. Și eu cred că am de ceva vreme și îmi e frică de medicamente. De acee nici nu mai zic că mă topesc laughing) Și am 10 ani... Sfatul meu e să mergi la un medic de familie dar noroc ție că nu ai. La mine, am DOAR și DOAR eu!

| Brigaela a răspuns (pentru guiwenneth):

Nu vei reusi sa recupereyi, dar macar nu vei mai pierde suplimentar, adica dupa vindecare te vei dezvolta mental la adevaratul tau potentia. Nu contest ca inveti bine, doar ca daca iti tratai oxiurii la timp, ai fi putut fi si mai buna, ar fi putut sa-ti fie mai usor.
Ceapa si usturoiul sunt bune ca adjuvante, nu te vor vindeca, vor ajuta un tratament corect instituit. Nu au nici un efect in absenta tratamentului.
Du-te la medicul tau de familie si vei primi tratamentul potrivit pentru vindecare. Daca ai oxiuri de atat de multa vreme este foarte posibilsa fi infectat toate persoanele care stau in casa cu tine si chiar copiii de la scoala, asa ca ar fi bine sa-si faca analize toti cei care stau in casa cu tine si sa anuntati la scoala ca tu suferi de multa vreme de aceasta boala contagioasa, timp in care i-ai expus pe cei din jurul tau la riscul de imbolnavire

| mona a răspuns:

Eu personal nu am incredere in tratamentul naturist, am avut si eu exact problema asta dar am scapat de ei cu,, vermox,,

| Mayar a răspuns:

Mai bine intrebi un medic. Intra aici >> http://www.assb.ro/ la "Chat Medical" si vorbesti online cu un medic;)
Sa te faci bine

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

SCOATE-ŢI din căpşor chestia asta cu "remediile naturiste"!

De MULTE ori, acestea NU "funcţionează"!

Ar TREBUI să cumperi MEDICAMENTE pentru eliminarea oxiurilor - tratamentele naturiste fiind ADJUVANTE ( ele doar ajută, UNEORI, la eliminare ).

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

EVIDENT, având în vedere cele descrise de tine, "tratamentul" naturist folosit NU funcţionează!

Pasajul "nu pot sa accept utilizarea medicamentelor datorita faptului ca acestea sunt puternice si adesea pot deteriora ficatul" m-a "dat pe spate" =))

Adică, medicamentele "îţi afectează ficatul", dar VIERMII care te DEVOREAZĂ pe interior nu-ţi produc un rău mai MARE?

SCOATE-ŢI din cap TÂMPENIILE astea până nu e prea târziu!

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

De asemenea, să fi foarte ATENTĂ la igiena corporală şi la modul în care sunt spălate hainele şi lenjeria de pat!

Spălarea acestora trebuie să se facă la temperaturi de 90 grade, sau chiar să se fiarbă timp de 30 minute, apoi, după uscare, să fie călcate cu fierul încins!

Toate cele bune.

| guiwenneth explică (pentru bursuc001):

Am inteles punctul tau de vedere,insa am aflat ca,cu ajutorul unei curatenii excesive se opreste reinfectarea, iar cele din organism mor dupa ce isi termina ciclul. Deasemenea te-as ruga sa-mi spui de unde stii ca usturoiul, semintele de dovleac, morcovii, etc si restul nu-si fac efectul daca doctorii spun ca ajuta la combaterea si eliminarea lor.Mai jos am mai raspuns unei persoane ca nu prezint simptome ale unei infectii grave, si oxiurii nu provoaca sau aduc alte boli. Dupa cum scrie si in siturile ce mi le-ai trimis, infectia cu oxiuri nu este periculoasa, acestia hranindu-se cu materiile fecale, de aceea adeseori persoana in cauza nici nu stie ce are.Iti voi lua in considerare raspunsul si iti multumesc enorm pentru sfat.:*

| bursuc001 a răspuns (pentru guiwenneth):

Cu plăcere!

Totuşi, am să te "CORECTEZ" puţin :

1. NU am spus "ca usturoiul, semintele de dovleac, morcovii, etc si restul nu-si fac efectul"!

Am spus, citez : "De MULTE ori, acestea NU funcţionează"!

2. "Curăţenia excesivă" despre care vorbeşti NU prea este eficientă din următoarele MOTIVE :
* chiar simpla întindere/scuturare a lenjeriei de pat, în momentul în care îţi aranjezi patul ( dimineaţa ori seara ) poate împrăştia ouăle în aer, după care le ingerezi şi ciclul de viaţă al oxiurilor CONTINUĂ
* la fel, de fiecare dată când umbli cu lenjeria intimă, cea de pat, prosopul, etc., POŢI intra în contact cu ouăle respective şi se reia ciclul
* există RISCUL de a infecta TOATĂ familia - situaţie în care vă "transmiteţi" ouăle de la unul la altul
* ca să nu mai amintesc că infecţia ( ouăle ) poate ajunge în alte organe ( vagin, tube uterine, ficat sau peritoneu )...

Doar în ultima săptămână am văzut vreo 4-5 cazuri de oxiuroză vaginală chiar aici pe TPU!

"Ouale ajung pe obiecte ca robinete sau mancare si de aici la gura. Pot ajunge de asemenea si in haine, lenjeria de pat si pe mobila. Ouale traiesc in afara corpului pana la 2 saptamani daca mediul este cald si umed.
Expectativa vigilenta nu este adecvata cand o persoana prezinta simptome de oxiuroza. Desi oxiuroza prezinta de obicei simptome usoare si nu dau probleme grave de sanatate, tratamentul trebuie aplicat deoarece opreste raspandirea parazitozei la alte persoane si previne reinfestarea.
Expectativa vigilenta nu este recomandata membrilor unei familii cu o persoana infestata cu oxiuri. Daca un singur membru al familiei are oxiuroza sunt sanse mari ca si ceilalti membri ai familiei sa fie infestati. Aceasta situatie este foarte importanta in special pentru o femeie insarcinata. O femeie insarcinata este posibil sa nu poata urma un tratament pentru oxiuroza, astfel ca ceilalti membri ai familiei trebuie tratati pentru a scadea sansele de infestare a acesteia. Majoritatea medicilor recomanda tratament tuturor membrilor unei familii pentru prevenirea reinfestarii si a transmiterii parazitului.
Tratamentul oxiurilor se face cu medicamente atunci cand:
-sunt prezente semne si simptome de oxiuroza ca pruritul perianal
-sunt sanse mari de infestare a intregii familii si a prietenilor apropiati
Totusi majoritatea medicilor recomanda tratament tuturor prietenilor apropiati unei persoane infestate, indiferent daca prezinta sau nu simptome. Tratamentul poate ajuta la prevenirea reinfestarii si transmiterea parazitozei altor oameni. Aceasta este deosebit de importanta in familiile cu oxiuroze recurente.
Tratamentul tuturor membrilor unei familii este important
Ouale pot rezista in mediul extern 2-3 saptamani (sunt rezistente chiar si la apa).
Infectia se poate transmite foarte usor, in cadrul aceleiasi familii, in colectivitatile din gradinite, scoli si nu trebuie asociata cu lipsa masurilor de igiena. Oxiuroza este o boala care poate fi tratata foarte eficient cu medicamente antiparazitare.
Enterobius vermicularis este agentul etiologic al oxiurozei (enterobioza). Pacientul se infecteaza prin ingestia oualor embrionate, prin alimente sau apa infectata, fie prin maini murdare. Calea digestiva si autoinfectia sunt cele mi frecvente moduri de contaminare a pacientului.
Cei mai frecventi factori de risc asociati acestei infectii (si perpetuarii ei) sunt in principal:
- colectivitatile: infectia se transmite chiar si in cadrul aceleiasi familii. Daca un membru este diagnosticat cu enterobioza cel mai probabil si alte persoane vor fi descoperite ca fiind pozitive la testari. Tratamentul trebuie adresat tuturor membrilor pentru a preveni reaparitia. Riscul de a transmite si de a lua infectia este de asemenea crescut in gradinite, scoli, diverse alte institutii (peste 50% din persoanele care petrec foarte mult timp in astfel de institutii sunt expuse riscului)
- factori de mediu: se pare ca mediul cald, umed, favorizeaza supravietuirea indelungata a oualor in exteriorul organismului.
Complicatii frecvente ale bolii sunt infectarea unor structuri aflate la distanta, cum ar fi uretra, prostata. Acest lucru apare daca parazitul migreaza aberant. Pot sa apara si abcese perianale (prin invadarea glandelor localizate la acest nivel) sau chiar blocarea lumenului intestinal cu paraziti (in special a apendicelui). Asocierea infectiei cu ulceratie de intestin subtire si gros, sinovita tranzitorie si enurezis se pare ca este mai mult coincidenta decat cauzala.
Daca insa boala este clinic manifesta trebuie instituit un tratament antiparazitic eficient, care ajuta de fiecare data la eliminarea infectiei. Datorita faptului ca infectia poate sa apara si la ceilalti membrii ai familiei, mai ales daca primul care a facut boala este un copil, medicul va trebui sa trateze intreaga familie.
Datorita faptului ca enterobioza este o boala foarte contagioasa, medicii insista ca toata familia sau colectivitatea din care face parte pacientul sa fie tratata.
Tratamentul medicamentos este folosit in oxiurozele ce prezinta simptome ca pruritul. Se folosesc medicamentele cu prescriptie precum si cele cu prescriptie libera (siropuri, comprimate de supt, tablete). Mai mult de 90% din oxiuroze se vindeca cu tratament medicamentos.
Deoarece medicamentele nu actioneaza pe ouale parazitilor, se fac doua ture de tratament la interval de 2 saptamani. A doua tura este necesara pentru a distruge oxiurile care s-au format din ouale parazitilor in acest timp. In unele cazuri de reinfestare sunt necesare 4 pana la 6 tratmente, la interval de 2 saptamani." - SURSA = link-urile indicate anterior

De asemenea, "curăţenia excesivă" despre care vorbeşti TREBUIE să fie ( de fapt ) "DRACONICĂ" :

"Masurile igienice pe care pacientul le poate lua sunt extrem de importante. Ele asigura succesul tratametului si previne recurentele bolii. Specialistii insista asupra importantei lor si recomanda:
- Spalarea corecta si frecventa a mainilor cu apa si sapun dupa fiecare utilizare a toaletei si inainte de fiecare masa. Se recomanda frecarea unghiilor cu o periuta pentru aproximativ 1 minut (ouale de Enterobius vermicularis sunt foarte aderente si nu dispar cu usurinta doar prin simpla si rapida spalare cu apa a mainilor). Pacientii trebuie sa se spele si pe corp in mod regulat, de preferat in fiecare seara si apoi sa faca un dus dimineata. Regiunea perianala trebuie spalata temeinic de fiecare data cu sapun. Dusurile sunt mult mai eficiente decat baile lungi deoarece sansele de infectare scad (pacientul nu sta scufundat in apa in care se pot afla oua de Enterobius vermicularis)
- Schimbarea regulata a lenjeriei intime, a lenjeriei de pat si a pijamalelor, precum si spalarea lor la temperaturi ridicate. Aceasta masura este obligatorie in prima zi a tratamentului.
- Taierea unghiilor si evitarea roaderii lor (un obicei frecvent intalnit in cazul copiilor)
- Evitarea scarpinarii regiunii perianale, indiferent de cat de pruriginoasa este. Astfel se evita mobilizarea oualor de Enterobius vermicularis dar si aparitia complicatiilor de tipul leziunilor de grataj perianale (se pot suprainfecta foarte usor datorita florei bacteriene prezente la acest nivel)
- Evitarea scuturarii asternuturilor persoanelor infectate deoarece se pot mobiliza si aerosoliza ouale. Desi infectarea pe cale aerieana este foarte rara, riscul exista, iar ouale se pot aseza si pe diverse obiecte care apoi intra in contact direct cu pacientul.
Sfaturi
In continuare sunt prezentate cateva sfaturi practice referitoare la spalarea corecta a mainilor:
- se uda mainile cu apa calda de la robinet, se sapunesc bine, cu sapun clasic sau cu sapun lichid;
- mainile se freaca bine pentru minim 15-20 de secunde (pana se face multa spuma). Se freaca toate suprafetele: dorsul mainilor, palmele dar si spatiile interdigitale si unghiile. Se spala pana la incheietura.
- se clatesc bine, cu apa din abundenta;
- se usuca mainile sau se sterg cu un prosop de unica folosinta (din hartie);
- robinetul se inchide doar cu ajutorul unui prosop. Nu se recomanda inchiderea lui cu mainile curate, deoarece acesta adesea este plin de germeni care astfel vor intra iar in contact cu pacientul, anuland efectele spalatului.
Chiar daca si in prezenta unor masuri corecte de igiena personala pacientul se poate imbolnavi, specialistii recomanda:
- mentinerea curateniei generale in casa sau in spatiile in care isi desfasoara activitatea colectivitatile (crese, gradinite, scoli, birouri). Chiar si in conditii propice de igiena, se apreciaza ca aproximativ 50% din copii cu varsta pana in 9 ani pot contacta infectia.
- schimbarea zilnica a lenjeriei intime
- spalarea frecventa de-a lungul zilei, dupa folosirea toaletei
- evitarea scarpinarii zonelor perianale pruriginoase.
Tratamentul eficient la domiciliu respecta urmatoarele instructiuni:
-spalatul mainilor cu atentie si frecvent. Obiceiul spalarii mainilor inainte de masa si dupa folosirea toaletei este foarte important in prevenirea transmiterii parazitului. Sapunul ajuta la indepatarea oualor care s-ar fi putut lipi de maini. Se recomanda sapunirea mainilor si a unghiilor peste un minut
-stapanirea impulsului de a se scarpina. Pruritul perianal datorat oxiurozei apare de obicei in timpul noptii. Manusile, pijamalele si hainele mulate ajuta la prevenirea scarpinarii
-unghii scurte. Ouale de oxiuri pot ajunge sub unghii in momentul scarpinarii. Taierea unghiilor cat mai scurt poate preveni aderenta oualor. Se recomanda descurajarea suptului degetului la copii cu oxiuroza
-spalarea hainelor si a lenjeriei de pat. Spalarea hainelor si a lenjeriei de pat si uscarea lor la temperaturi mari chiar din prima zi de tratament ajuta la prevenirea reinfestarii. Schimbarea si spalarea lenjeriei intime, a pijamalelor, cel putin o data pe zi poate preveni reinfestarea
-imbaierea atenta in fiecare zi. Trebuie sa se asigure o igiena riguroasa a zonei perianale. Prin aceasta metoda ouale de oxiuri vor fi eliminate. Dusul este mai eficient decat baia deoarece sunt mai putine sanse de a ingera apa infestata cu oua de oxiuri
-a nu se flutura lenjeria de pat a unei persoane infestate. Ventilarea cearceafului, a paturii unei persoane infestate poate raspandi ouale parazitilor in aer. Acestea pot fi inghitite in timpul respiratiei pe gura.
Unii medici recomanda curatenia meticuloasa a domiciliului ca de exemplu spalatul pe jos, aspiratul si spalarea colacului toaletei dupa fiecare utilizare pentru prevenirea transmiterii oxiurilor. Alti medici nu sunt convinsi ca aceste metode sunt foarte eficiente." - SURSA = link-urile indicate anterior

Crede-mă că am 42 de ani şi "ceva" experienţă în domeniul medical, dar ( ÎNCĂ ) NU am întâlnit cazuri de oxiurază care să se "vindece de la sine", în lipsa unui tratament medicamentos ( adecvat )!

De asemenea, încă NU am întâlnit măcar o familie în care să se respecte 100 % măsurile "draconice" de igienă ( amintite mai sus )!

Mai mult, şi sfaturile date de @Brigaela sunt foarte IMPORTANTE deoarece şi dânsa este MEDIC şi are "ceva" cunoştinţe în domeniu!

Dacă vrei să ASCULŢI şi să URMEZI sfaturile noastre va fi ok - dacă nu, mai devreme sau mai târziu, vei ajunge "la vorba noastră"!

Multă sănătate.

| guiwenneth explică (pentru bursuc001):

Am inteles, multumesc frumos, voi incepe sa urmez sfaturile voastre in special ale tale si ale Brigaelei, sper ca nu e prea tarziu daca incep medicamentatia de maine, dat fiind ca astazi e duminica 7 seara si nu stiu ce farmacie mai gasesc deschisa la ora aceasta.As mai avea o mica intrebare:daca curatenia excesiva nu poate fi tinuta chiar 100% mai poate aparea pericolul de reinfestare? adica spalatul lenjeriilor, aspiratul si spalatul suprafetelor cum ar fi capacul toaletei, robinetele, etc se rezolva nu-i problema insa cum ai spus nu stiu daca pot tine pasul 100%(desi ma voi stradui) avand in vedere ca parintii mei sunt la lucru in timpul saptamanii si sunt singura, iar curand va incepe scoala.Iar folositul spirtului dupa spalarea mainilor va ajuta cu ceva? si inca un lucru micut: ce medicamentatie din punctul tau de vedere as trebui sa urmez? tu ce mi-ai spune sa iau? Multumesc inca o data ca m-ati ajutat si ca mi-ati deschis ochii tu si Brigaela insa nu stiu inca cui sa-i dau funda, o sa ma mai gandesc.happy

| bursuc001 a răspuns (pentru guiwenneth):

Cu plăcere!

Trebuie să mergi la medicul de familie şi acesta îţi va prescrie un anumit medicament.
De asemenea, acelaşi medic te va supraveghea şi va vedea dacă tratamentul iniţial va trebui continuat, ( eventual ) îţi va recomanda analize de scaun ( la terminarea primei serii de tratament ), etc.

Remediile naturiste amintite de tine le poţi folosi în paralel cu tratamentul medicamentos.
La fel şi măsurile de igienă menţionate : trebuie să te străduieşti să le respecţi cât mai bine.

Multă sănătate.

| Almássy a răspuns:

Mnu.tratamentele naturiste doar ajuta dar nu te scapa de ei.
mda.asa e, dupa ce isi termina ciclul parazitii mor dar in ciclul lor de viata este prezinta inmultirea si te tot reinfectezi. daca ajungi sa ai viermi multi in scaun apai doamne fereste.te mananca pe dinauntru.e o situatie grava daca ai asa multi in scaun.
mergi repede la doctor sa iti dea medicamente si intreaba-l daca iti afecteaza ficatul si iti va da un fel de vitamine hepato protect si nai treaba...scapi de ei foarte repede.