| almaz a întrebat:

Am o problemă cu somnul, și anume nu pot să dorm, dese ori adorm pe la 4 sau 5 dimineața, și este un somn foarte lejer, adică aud practic tot prin jurul meu, și dacă se deschide o ușă sau alt zgomot imediat mă trezesc, mă învâresc de pe dreapta pe stânga ș.m.d., într-un final adorm dar mai repet o dată foarte și foarte lejer, nu mai am somnul cela puternic și strâns de cândva, unde mă trezeam plin de energie și sută la sută odihnit. Menționez că fac sport, merg la sală de 3-4 ori pe săptămână, am o alimentație achilbrată cât de cât, cu multe proteine și vitamine, seara când ajung de la sală sunt obosit, și când mă pun în pat la fel sunt obosit, dar cu toate acestea nu pot să adorm, stau așa și mă chinui ca să adorm, poate să iau ceva pastile? somnifere? etc...mulțumesc frumos pentru răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

O cana de cafea nu face probleme, credeam ca bei in exces. Ce mai poti face este sa bei un pahar de vin rosu cu 30 de minute inainte sa te culci. Cand bei vinul sa fii cat de cat cu stomacul gol (adica sa fii trecut vreo 2 -3 ore de la ultima mancare). Poti sa faci asta o saptmana sau doua si dupa incerci fara. Trebuie sa iti fortezi oarecum sistemul cu un program ca mai apoi sa il adopte. La fel se intampla cand te trezesti in fiecare zi dimineata iar in weekend observi ca te trezesti tot dimineata din reflex chiar daca obisnuiai sa dormi pana la 12. Si trebuie sa lasi deoparte iesitul in cluburi si baruri noaptea, daca nu o faci atunci nu mai lua in considerare aceasta fraza. Mai sunt si alte metode cred dar daca chiar nu functioneaza nimic si nu se amelioreaza situatia atunci ar trebui sa consulti un medic. Bafta happy

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca mai intai sa iei melatonina de la plafar.E naturala si fara reactii adverse.Multi adorm cu ea si si-au rezolvat problema somnului.Incearca asta inainte de a merge la medic pentru somnifete.Mai intai incearca tratamentele naturiste pentru somn deci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ai mai uitat sa menționezi dacă cumva ai trecut printr-o perioada sau încă treci printr-una grea și trista. Dacă nu trebuie sa consulți un medic înainte de a te lua gândul la a consuma somnifere. Probabil ca este doar o chestiune de timp, probabil ca o sa iti treacă cu timpul.
Asculta muzica lenta și care iti place.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Ai trecut prin vreo perioada grea din punct de vedere emotional? Ai zis ca faci sala, iei suplimente de preworkout? Bei cafea sau ceai verde?

| almaz explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Din suplimente folosesc doar pudra proteica de la myprotein si un multivitamin, si da... dimineata beau si o cafea ca alt fel nu pot ma trezesc prea obosit dupa o noapte nedormita

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru almaz):

O cana de cafea nu face probleme, credeam ca bei in exces. Ce mai poti face este sa bei un pahar de vin rosu cu 30 de minute inainte sa te culci. Cand bei vinul sa fii cat de cat cu stomacul gol (adica sa fii trecut vreo 2 -3 ore de la ultima mancare). Poti sa faci asta o saptmana sau doua si dupa incerci fara. Trebuie sa iti fortezi oarecum sistemul cu un program ca mai apoi sa il adopte. La fel se intampla cand te trezesti in fiecare zi dimineata iar in weekend observi ca te trezesti tot dimineata din reflex chiar daca obisnuiai sa dormi pana la 12. Si trebuie sa lasi deoparte iesitul in cluburi si baruri noaptea, daca nu o faci atunci nu mai lua in considerare aceasta fraza. Mai sunt si alte metode cred dar daca chiar nu functioneaza nimic si nu se amelioreaza situatia atunci ar trebui sa consulti un medic. Bafta happy

| almaz explică:

Am uitat să menționez sunt băiat și am 23 de ani, student! (mai merg și la cursuri ziua)

| Mego123456789 a răspuns (pentru almaz):

Incearca sa clipesti continu timp de 2 minute. Vei ameti si te va lua somnu crede-ma. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mego123456789):

Esti femeie de vrei funda?

Copil mic... da un sfat TAMPIT si apoi repede "funda, funda" ca un idiot

| AndresDarie2000 a răspuns:

Încearcă niște somnifere, sau consultă un medic. Nu știu ce să zic.

| alexionut24 a răspuns:

Bai si eu am avut aceeasi problema, parerea mea este ca esti supra obosit, corpul tau nefiind obisnuit cu o viata super activa si din cauza asta nu poti dormii sau suplimentele pentru sala iti readuc un plus de energie ca si cum ai bea un energizant sau cafea deci nu ai cum sa adormi. In niciun caz nu incerca somnifere nu i o idee buna, ia-o usor cu sala sa ti obisnuiesti corpul cu rutina