| Andrusk2 a întrebat:

Buna TPU!
Am o problema de cam 1 saptamana.
Am observat ca am niste scurgeri de sânge, chiar foarte abundente si sângele este gros. Menstruația nu are cum sa fie deoarece am avut acum 13 zile. Eu fac si sport, sala si in paralel iau niste suplimente pentru reglarea ciclului de la medicul endocrinolog. Maine voi merge la ginecolog, însă pana atunci, s-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Ce poate fi? De la sala oare? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ai părinți? Ai telefonul medicului ginecolog care ți-a oferit acest tratament?
Știi ce se întâmplă cu organismul uman care pierde sânge, mai e supus efortului fizic? Cedează!
În primul rând, fiecare medicament are un prospect. L-ați citit?
În al doilea rând, dacă ați văzut că aveți sângerarea de ce ați mai mers la sala de sport? Nu ați citit pe internet măcar, să vorbiți cu medicul ginecolog dacă pe această caniculă, pastile luate, sângerarea avută, că e recomandat repausul?
Sângerarea NU este datorită faptului că luați pastile!
Sângerarea abundentă este datorită faptului că faceți efort fizic susținut, este caniculă, iar modalitatea corpului uman de a se răcori este și prin sânge!
Datorită faptului că inima pompează foarte mult sânge datorită efortului fizic pe caniculă, luați pastile care l-a rândul lor provoacă sângerare, e normal ca să sângerați abundent!
Nu puteți fi frumoasă și sănătoasă dacă nu întrebați, ascultați sfaturile medicului, dar mai ales nu citiți prospectul medicamentelor luate pentru a vedea ce contraindicații și efecte adverse au!
Sănătate!

| Andrusk2 explică (pentru romeo78):

Problema sta in felul următor. Acele pastile pe care le iau, sunt recomandate de către medicul endocrinolog. Sunt pe baza de plante.
Eu merg la sala deoarece trebuie sa scad niste kg. Am continuat sa merg deoarece credeam ca se va opri la un moment dat. Eu de la 14 ani am sângerări dupa menstruatie. Un timp, s-au oprit, dar iar au revenit.

| romeo78 a răspuns (pentru Andrusk2):

Nu cunosc, nu mă interesează unde locuiți.
Dar, dacă aveți posibilitatea finaciară, mergeți la un spital universitar, la un medic universitar cunoscut.
Referitor la greutatea dumneavoastră, să nu fie pe fond emoțional sau endocrinologic.
Iar, referitor la această problemă medicală intimă, părerea mea personală este că nu ați găsit medicul competent care să vă găsească principalul vinovat.
Multă sănătate și încercați să nu faceți sport pe caniculă și aveți sângerarea!

| Mihail2020 a răspuns:

1 Problemele de acest fel pot aparea, difera de la un organism la altul.
2 Poti sa spui la ginecolog aceasta problema fara ezitare, nu-i ceva rusinos dar iti poate zice mai clar.
3 Reglarea ciclului nu se face peste noapte sau in doua saptamani.Reglarea iti ea intre jumatate de an si un an.
-difera de la femeie la alta de la un organism la altul.
-exista mai multe lucruri sa inceapa vaginul sa schimbe modul de curatare/timpul /sau sa fie unu exact, pe intreg parcursul.
4 Depinde si ce suplimente, de obicei suplimentele si ce contin, sper sa nu ai Metroragia (sangerarea uterina anormala).
-Medicamente – o femeie poate avea sangerari intermenstruale daca incepe sau opreste un tratament cu pastile contraceptive hormonale.
Malnutritia – sangerarea uterina anormala sau chiar incetarea ciclului menstrual poate aparea atunci cand o persoana este subnutrita sau subponderala.

Depinde foarte mult de multi factori, intern si extern de aceea am si zis sa consulti un ginecolog sau du-te maine un pic pregatita, in acest interval de 13 zile, ce ai mancat, de medicamente sau suplimente ai luat (poti chiar sa ii arati cutia), daca ai simtit anumite stari (voma, dureri abdominale, ameteli...), inainte sau dupa, daca dormi suficient.
Ca raspunsul lui sa nu fie ceva cu aproximatie (gen mar sau par) sa fie ceva exact si sigur.