| SummerSmile97 a întrebat:

Am o problema: De cateva veri incoace imi apar pe picioare bubite multe si eu cum nu pot sa nu le scarpin, le rup si raman semne. Ce as putea lua sau face pentru a nu-mi mai aparea ceste bubite. Este ciudat faptul ca numai vara imi apar aceste bubite si prima oara ma gandeam ca e de la tantari dar nu e asa.
Var rog sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De câteva veri încoace nu ai putut să ajungi la un medic dermatolog?
Pa, pa.

| VladGH a răspuns:

Hei aceste bubite sunt alergie. Eu am fost la medic cu aceiasi problema, medicul a spus ca sudoarea eliminata este toxica si pielea se erita. Mi-a dat sa fac un tratament si au disparul problemele (bubitile). Asa ca mergi la medic.

| xtembix a răspuns:

Nu cumva aceste bubite sunt de la epilat?

| 7QA3 a răspuns:

Mergi la medic! Si daca chiar nu poti rezista sa nu te scarpini, da cu pudra mentolata pe ele de fiecare data cand ai nevoie. Succes!

| TeDrqq a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu, acele bubite cum le spui tu sunt cosuri in piele, le faci de la transpiratie (porti o pereche de pantaloni putin mai stransi, transpiri, transpiratia intra in piele, si in locul respectiv apar cosurile in piele ) poti sa o tratezi purtand pantaloni largi.

~Fundita?big grin

| SummerSmile97 explică (pentru TeDrqq):

Nu sunt cosuri! La asta m-am gandit si eu prima data dar nu! Aceste bubite imi apar pe la inceputul verii chiar daca port pantaloni scurti. Credeam ca sunt din cauza tantarilor dar nu :-s

| TeDrqq a răspuns (pentru SummerSmile97):

Da mai, nu cosuri sunt in PIELE adica doar o umflatura rosie si tare si daca o scarpini se rup, uite nu conteaza daca sunt pantaloni scurti, conteaza sa fie largi, cumpara un sapun cu sulf si da-te cu el, o sa-ti treaca!

~Fundita?big grin