| InsertName a întrebat:

Am o problema. Eu am atacuri de panica..sa zic ca nu sunt foarte frecvente. Azi a inceput sa imi bata inima tare si simteam ca nu pot sa respir, ca o sa mor. Eram speriata. M-am simtit ciudat. Dupa cateva ore am mai avut tot asa si mama a spus ca este tot un atac de panica. Acum m-am linistit dar mi-e frica. poate sa fie de la inima? Se poate intampla ceva rau? Pot sa mor? Am doar 14 ani. Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Vezi un medic cardiolog, poți avea o tahicardie, mai ales dacă cineva din familie are așa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Încearcă să înveţi să-ţi ţii sub control atacurile de panică!
Nu ai nimic la inimă, stările astea le ai din cauza atacului de panică.
Poţi vorbi cu un psiholog să te înveţe cum poţi să-ţi ţii sub control aceste atacuri!
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu ai nimic la inima si nici nu o sa mori, chiar daca asta este senzatia! incearca sa iti stapanesti frica, pentru ca ea duce la alte atacuri! mergi cu mama la un psiholog! te va invata sa calmezi aceste atatacuri!
pupici

| InsertName explică:

Si tin sa mentionez ca azi la scoala am avut o senzatie aiurea la urechea stanga si acum e rosie si calda si cealalta nu. Este grav?

| TravisForest a răspuns:

Buna! Stai linistita, totul e ok! Stiu ca e nasol sa ai atac de panica dar nu se intampla nimic, nu vei muri din asta! Trebuie sa inveti sa te controlezi singura, sa controlezi tu atacul de panica, nu el pe tine. Cand simti ce ai simtit azi, bea o gura de apa si spala-te pe fata, respira adanc si nu va dura mult pana iti vei reveni! Sa sti ca atacul de panica il poti avea daca ai avut traume in copilarie, daca ti s-au intamplat lucruri rele si acum, ca esti adolescenta atacurile de panica sunt mai dese. Daca vor continua, trebuie sa mergi la un medic care iti va recomanda niste medicamente de preferat pe baza de plante si in ceva timp te vei face bine. Dar nu uita ca si tu trebuie sa gandesti pozitiv pentru ca nu vei muri din asta, nu ti se va intampla nimic. Esti in siguranta!

| IlincaToma a răspuns:

Atacuri de panica are toata lumea, nu trebuie sa-ti fie frica, mamica ta ar trebui sa invete sa te linisteasca daca nu stie inca si sa-ti dea incredere! Daca nu reusiti impreuna trebuie sa consulti un medic! Sanatate!