| cr1stian a întrebat:

am o problema: ieri am iesit afara la cainele meu cu o inghetata, si i-am dat lui sa linga ultima parte din inghetata. cand a inceput sa linga, mia alunecat batul din mana si l-a inghitit(batul era din lemn). ar putea sa i se intample ceva rau sau se va rezolva de la sine si il va elimina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xtreme95 a răspuns:

Nu o sa ai probleme laughing si eu am unul de 1 an si 4 luni, in general labradorii is mancaciosi... Apropo scoate-l la miscare alearga cu el ca daca il ti asa pe la 8-9 ani o sa aiba probleme grave cu inima.

10 răspunsuri:
| DarkBlood32 a răspuns:

Mai degraba nu ar strica un consult la un veterinar. Nu lasa cainele asa ca probabil i se va spargea stomacul worried.

| ovidiu8msn a răspuns:

Se sparge stomacul? WTF! laughing Cainii digera oase si tu crezi ca un rahat de bat din lemn ar putea sa il omoare? Ai mei au mancat si plastic si nu au avut nimic.

| xtreme95 a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Ai cumva bichon maltez ce mananca oase cat un deget fara sa le mestece?
hai sa facem pe desteptii... intrebarea e pusa prost dar nici raspunsurile nu is mai presus. Daca nu iese in 2 zile sau ii trece pofta de mancare sau daca il vezi ca se sufoca incearca sa vomite si tuseste te duci la veterinar. Daca e caine mare (peste 30kg) tot trebuie sa te uiti la simptome.

| cr1stian explică (pentru xtreme95):

Are pofta de mancare, nu tuseste, nu incearca sa vomite, am incercat tot felul de metode sa il facem sa iasa, dar nu face.

| cr1stian explică (pentru xtreme95):

Il mai scot seara sa alerge pe strada vreo 20 min pana nu mai poate, dar asta o fac cand am timp adica odata la 2 zile.in rest nu exista zi in care sa nu ies la el sa il smotocesc si intarat putin. oricum mersi de raspuns ca eram foarte ingrijorat pentru el

| xtreme95 a răspuns (pentru cr1stian):

Este foarte putin. trebuie sa stea afara sa isi consume energia macar 30 min / zi excluzand iesirile in lesa.Redu din mancare si poti vorbi un cu un veterinar daca iti recomanda o hrana mai light sau senior.

"Cand am timp" Deci ti-ai luat un caine care te-ai gandit tu ca il scoti sa isi faca treburile in in rest il ti in casa?

| cr1stian explică (pentru xtreme95):

Eu stau la curte, si am fost la veterinar cu el si mi-a daet un tip special de mancare.cat despre timp, eu am fost ocupat cu invatatul si nu am avut asa mult timp pentru el, dar acum ca sunt mai liber, o sa tin cont de sfatul tau si o sa il scot mai des si mai mult. multumesc pentru ajutor

| Mihai_Radulescu_1983 a răspuns (pentru xtreme95):

Nu o sa ai probleme, dar ai sanse ca peste 1 an sa moara si tu sa nu stii de ce.
Daca mai adaugam si ca i-ai dat inghetata si alte dulciuri care nu au voie, e si mai bine.

ia citeste aici si vezi daca are voie inghetata https://www.toateanimalele.ro/articole/alimentatia-cainelui/

| xtreme95 a răspuns (pentru cr1stian):

Nu o sa ai probleme laughing si eu am unul de 1 an si 4 luni, in general labradorii is mancaciosi... Apropo scoate-l la miscare alearga cu el ca daca il ti asa pe la 8-9 ani o sa aiba probleme grave cu inima.

| xtreme95 a răspuns:

Sti ar fi mult mai usor daca ai zice si tu ce catel ai? si ce varsta? cred ca e cel putin o mare diferenta dintre un dogo canario si un bichon maltez.

| cr1stian explică (pentru xtreme95):

Am labrador de 5 ani care e destul de grasut are cam 50 de kg