| nnoonn123 a întrebat:

Am o problema ma confrunt cu acesta problema de cand eram mic acum avand 16 ani imi traspira forte mult si des mainile si picioarele. Am incercat cu bicarbonat am cumparat chiar si un antiperspirant ODABAN care e destul de scump si nu a dat rezultate!
Daca stiti alte leacuri lasati com. DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Transpiratia abundenta pe maini si picioare este cauzata de sistemul neuro-vegetativ si este cazul sa mergi la medicul de familie, care te va trimite la un specialist neurolog care, o sa stabileasca ce anume medicamente trebuie sa iei ca, aceasta forma de manifestare, sa se rezolve.
Trebuie eliminata cauza ce produce transpiratia abundenta si nu efectul(transpiratia).
Un gand bun si multa sanatate.

| larisa333lari a răspuns:

Am si eu problema asta si urasc asta pentru ca nu de mult mi-am luat un telefon cu senzor si il murdaresc tot cu transfiratia den palmema tem sa nu se stice
am incercat sa ma dau cu pudra dar mai rau am facut...ops!
dar stiu sigur un lucru :
lucrul acesta se intampla din cauza lipsei de calciu
mie una nu-mi place laptele de asta tongue

| MihaSweet a răspuns:

Da-ti cu pudra pentru picioare si pe mâini cu magneziu.

| larisa333lari a răspuns (pentru MihaSweet):

Magneziu?
e sub forma de creama sau cum?
unde il gasesc? da si tu mai multe amanunte daca tot vrei sa raspunzi miha!
oricum pentru picioare nu am incercat pudra
dar pe palme nu e bine sa t5e dai cu pudra!

| MihaSweet a răspuns (pentru larisa333lari):

Magneziul este sub forma de un cuboid si este foarte usor, are culoara alba si când te dai cu el ti se fac mâinile putin albe (in functie de cat magneziu te dai). Unde se găsește nu stiu pentru ca eu fac gimnastica si când mergem la spalier ne dam cu magneziu (atunci avem mâinile transpirate).