| Bianca777 a întrebat:

Am o problema mare. Acum, cand am mers la baie am observat ca mi-a curs sange dupa ce am avut scaun. Acesta era tare, chiar foarte tare as putea spune, culoarea era nomala. Eu stiu ca am hemoroizi. Problema e ca am observat si pe materiile fecale o urma de sange, pe deasupra. Nu am mai patit asa ceva pana acum. Am 15 ani, credeti ca poate fi altceva (cancer de colon). Va rog, ceva sfaturi. O sa merg si la un consult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Faptul ca sangele era deasupra materiilor fecale iti ofera certitudinea ca e din cauza hemoroizilor. Daca aveai cancer era amestecat in fecale sau nici nu se observa fara microscop (in stadii incipiente)

| darrio2007 a răspuns:

Ai hemoroizi. Esti si cam constipata. Consuma mai multe lichide.

| AFR81 a răspuns:

Stai linistita, nu e absolut nimic grav. Multa lume pateste asta. Ai cateva dovezi mai jos. Iti spun ca am patit si eu de cateva ori. La inceput da, eram mai mic si m-am speriat, dar m-a linistit repede doctorul. Nu spun ca e ceva normal, insa, cu siguranta, nu e ceva care sa te alarmeze atat de tare incat sa te gandesti la cancer. Poti merge la medicul de familie pentru linistea ta, insa, pana ajungi la el, nu te stresa prea tare. Si nu mai cauta pe net simptome si boli.

| gabicoo a răspuns:

Ori e fisură anală, ori s-a spart unul din hemoroizi.
Mergi la farmacie și cumpără supozitoare Ultraproct. Sunt foarte eficiente pentru genul tau de problemă.
Dar cel mai sigur e sa mergi la un specialist proctolog sau la medicul de familie.
happy

| iAMVi a răspuns:

Așa mi s-a mai întâmplat și mie când eram constipat, și încă traiesc.

| PinkDust89 a răspuns:

Hemoroizi ai cel mai sigur. De fapt cu s-a dovedit științific că toți îi avem, dar nu tuturor ni se inflamează. Ei bine, la tine s-au inflamat. Aceștia se irită deseori din cauza constipației, pe care de acum încolo ar trebui să o eviți. Încearcă să mergi la un consult cât mai repede posibil ca să te poți trata adecvat și vei fi bine. Nu te speria, este ceva normal, i se poate întâmpla oricărei persoane care are probleme cu tranzitul intestinal. Doctorul tău ți-ar putea recomanda un regim alimentar nu foarte strict prin care să scapi de problemă, laxative și tratamentul necesar.

| Danutsz a răspuns:

Cel mai probabil poate fi o mica rana a colonului cauzata de fecala care nu a fost in totalitate transformata, de exemplu si un sambure daca il inghiti (sambure de cireasa sa zicem) trebuie sa il elimini in aceeasi stare fizica si poate cauza rana, totusi poti merge la un consult pentru mai multe informatii

| Lisaaaa a răspuns:

Pai daca ai hemoroizi se poate sa fie si din cauza asta, dar totusi, nu e de gluma si ar trebui sa mergi la medic!