| cartman4292 a întrebat:

Buna ziua am si eu o problema! unchiul meu a fost diagnosticat cu Tumoare pe Colon si de atunci nu mai imi vine sa mananc si nu prea am scaun cand merg la baie, adica am da putin asta posibil sa fie si de la mancare nu stiu. Am fost la farmacie si am povestit farmacistei totul si mi-a dat vitamine Centrum si Ceai Laxatin. Am baut o cana de ceai si am mers la baie bine inteles scaun era putin maro si pe hartie era putini foarte putini stropi de sange. Vreau sa stiu si eu ce pot sa am ma gandeam sa nu am ce are unchiul meu nici nu mai stiu ce sa fac am zis ca merg la medic sa fac un control si niste analize. Posibil sa fiu si putin stresat si suparat cu ce se intampla cu unchiul meu...este greu! Vreau si eu un raspuns va rog frumos cei care se pricep la asa ceva. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că vestea te-a afectat mai mult decât credeai, esti deprimat, stresat, agitat, obosit și speriat. Relaxează-ți mintea, liniștește-te! Din cauza aceasta, nu ai poftă de mâncare, iar atunci când mănânci, poate că o faci în grabă, ori alegi mîncaruri nesanatoase, care pot duce la disconfort abdominal.
Dacă ai sânge, poate că ești constipat, poate fi din cauza forțării intense în timpul eliminării. Te-ai iritat. Cu ocazia asta, trebuie să fii atent, fiindcă hemoroizii pot fi cauza constipației (chiar și aceștia pot provoaca sângerarea).
Crezi că ai cancer?! Nu gândi negativ. Cancerul înseamnă dureri severe. Cancerul nu e o boală molipsitoare. Se poate transmite genetic, însă nu e obligatoriu. Pentru liniștea ta sufletească, poți să îți faci o colonscopie, dacă medicul de familie consideră că e necesar. Vorbește cu el, solicită-i părerea...
Când ai timp, citește și aceste rânduri: http://imgur.com/a/qLxEq

| cartman4292 explică:

Asa este fix ce scrie in acele randuri sunt stresat si ma pun sa dorm cu gandul la el, ce o sa se intample spre viitor da o sa imi iau niste calmante sa vad! Sunt stresat ca daca pateste ceva mai rau bunica mea ramane singura si nu stiu ce sa ma fac este si ea bolnava, chiar daca ramane la pat nu stiu cine-i ajuta si nu stiu daca pot face fata singur numai la asta ma gandesc si matusa mea si tatal meu mi-au zis ca sunt stresat ca ma tot gandesc. Eu de obicei nu prea mananc sanatos doar fast food, beau suc coca-cola simulte cafele pe zi pana la 3-4 nu dormeam noaptea posibil si asta sa ma afecteze cu ceva. Astazi mi-a zis matusa mea sa mananc niste ciorba de burta eu nu prea mananc ciorba de burta sau nici un fel de ciorba chiar mi-a facut putin bine acea portie. Iti multumesc pentru raspuns. Apreciez!