| Rustik a întrebat:

Buna TPU

Am o problema medicală care consta intr-un dinte spart.
M-a lovit Cainele meu si știu ca suna ca o gluma si este ciudat dar nu este deloc așa.

Dintele este spart pe mijloc si ma doare când mănânc si uneori când stau liniștit nu știu ce sa FAC
Va rog un ajutor
P.s. Dintele este doar crăpat spart pe mijloc este întreg nu este rupt si nu este cazut

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

E musai sa mergi lamijloc pentru ca risti integritatea dintelui. Va fi nevoie de o radiografie ca sa se vada exact care e "paguba" si iti va propune un plan de tratament... In orice caz, nu trebuie sa astepti pentru ca poate deveni grav si e pacat sa pierzi un dinte bun degeaba...

| Mellyssa a răspuns:

Încă nu a căzut, dar o să cadă pentru că trebuie să mănînci. Aşa că trebuie neapărat să mergi la dentist. Nu ştiu dacă
îți repară crăpătura, dar la sigur el ştie ce să facă. Eu am avut un alt caz, am căzut   pe gheață şi mi-a căzut o jumate de dinte, păi dentistul mi-a sculptat jumătatea lipsă atît de bine, nici nu se observă şi e trainic, de trei ani nu am avut probleme.Dar ție probabil o să îţi umple cumva crăpătura, dacă nu o să îți îndepărteze jumatea de sus şi îți va pune una artificială, va fi binewinking succes! Hi