| devil2279 a întrebat:

Dintii si maselele pot fi puse la loc? adica daca iti cad pe la 20 de ani, sau un dinte daca ti-l spargi si trebuie scos,poate fi pus altul la loc? Eu am avut maselele bune, adica doua au fost cariate dintre care una am scos-o acum 2 ani,si una o mai am acum dar s-a rupt singura,a mai ramas un sfert.Iar anul trecut mi-am farmat ultima masea din stanga sus,la lupte si am gaura sad si nici nu era cariata, iar acum 2 saptamani mi-am spart un dinte din fata,dar nu de tot e spart in lateral,si o masea din stana sus,care m-am lovit tare la ea si acum se hatana,nici nu e cariata sad va trebui sa o scot pe asta,nu? Ma si doare si mi s-a umflat in interior,acum abia m-ai mananc in partea dreapa. Credeti ca toti acestia pot fi pusi? De portelan sau nu stiu,nu ma pricep,nu conteaza banii, vreau sa stiu doar daca imi pot reface dantura complet pentru ca nu vreau sa stau asa toata viata. crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu mai ai radacina, iti trebuie implant. Fiecare implant costa 500-1000 de euro si implica o interventie complexa, mai ales daca este la nivelul maxilarului superior.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru devil2279):

Conteaza mai ales medicul care ti le montează si calitatea osului maxilar. Chiar si asa, este posibil sa ai nevoie de mai multe incercari pentru unii dinti.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pot fi puși prin lucrare care îmbracă golurile sau implant.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se poate face implant dentar :)

Preţul DIFERĂ în funcţie de cabinet/clinică...
Pot ajunge până la 1200 euro/bucată!
Depinde ce include preţul respectiv, depinde de calitatea materialelor folosite, etc.

Vezi diverse preţuri la linkul :
http://www.dentalwest.ro/p/66/ro/

http://www.craciunstomatologie.ro/listapreturi.html

http://www.pasteldent.ro/implante-dentare-timisoara.html

http://www.doctoruldedinti.info/pret-implanturi-dentare/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Da, cu foarte multi bani!

| Felys a răspuns:

Implantul este o operatie complexa, asa cum se intampla uneori la operatii de trasplant ca organismul sa respinga organul trasplantat la fel se poate intampla si cu implantul dentar, sunt situatii cand chiar daca ai tu bani multi nu se poate face prea mult, mai e si dupa materialul clientului, oricum inainte de a ti se face implant sunt o serie de analize si apoi se stabileste daca e sau nu posibil un implant

| PeFuga a răspuns:

Iti scoate dintele doar daca e compromis de tot! Un stomatolog bun iti va recomanda, daca este posibil, sa salvezi dintele, nu sa faci extractie.
Daca ai doar o parte din dinte rupta, se poate reface din compozit astfel incat sa arate "ca nou". Daca ai coroana faramata dar radacina buna, se poate pune un pivot, apoi se construieste o coronita de forma (si culoarea) dintelui. Daca faci extractie se pune implant dentar. Procesul dureaza minim 6 luni si costa de la 500 euro in sus. Solutii exista, mai ales daca ai banuti pentru asta!
Ca sfat general iti sugerez sa vezi cum stai cu calcemia. Influenteaza in mod direct rezistenta danturii...

| PeFuga a răspuns:

Dintele care se "hatana" e posibil sa mai poata fi salvat daca mergi de urgenta la stomatolog. Exista metode de imobilizare a lui. La fel, daca ai destui banuti. Dar avand in vedere ca pierderea lui te va costa mai mult decat pastrarea... faci sigur calculele tongue

| Dutu15 a răspuns:

Da pot fi puși.