| lorena3771 a întrebat:

am o problema nu foarte grava da na laughing. Cum pot scapa de negi? Am multi pe maine si arata destu de urat I don't want to see. Am incercat cu tot felul de creme de la farmacie dar nimic... Daca stiti vreo solutie va rog sa raspudeti. Funda! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Du-te la dermatolog si ti ingheata. problema cu negii e ca daca nu ii tratezi se inmultesc.

9 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Si eu aveam o problema cu nigeii.Imi apareau ai ales pe maini, intre degete.Culmea este ca la mine au disparut de la sine.

| ElenaSA a răspuns:

Eu am scapat cu zeama proaspata de la rostopasca.Iei planta, o rupi si sucul proaspat il pui direct pe neg.

| Braunion a răspuns:

Trebuie sa mergi la dermatolog sa tii cauterizeze. Operatia nu dureaza mult, se face cu anestezie locala si pleci de acolo pe picioare (chiar si in maini daca vrei).

| Mondo a răspuns:

Solutia ce-a mai eficienta este Arderea lor la medic. Am avut si eu problema ta si tot asa am procedat. Ti se face anestezie locala (esti intepata exact in zona negului de 1-2 ori) si apoi este ars cu laserul. Undeva la 50 Ron de neg. Cam atat era parca. Asta este solutia eficienta ca sa nu iti mai creasca la loc.

| lorena3771 explică:

Da m-i s-a mai spus. Dar am 4 si mai imi ies acuma 2 crying((. Si cred ca sunt prea multi. Mi-e sa nu se intample ceva. Sa scap macar de aia mai mici si ma duc sa ii ard pe aia mari probabil.

| Mondo a răspuns (pentru lorena3771):

De intamplat nu ti se intampla nimic stai linistita. Doar ca afecteaza look-ul. Mai sunt tot felul de metode pe care l-am incercat si eu. Naturiste sau tot felul de solutii din Plafare. Doar ca dupa ce dadeam si in unele cazuri neg-ul se retragea in maxim 1 sapt aparea din nou. Deci. Arderea e cea mai buna solutie.

| lorena3771 explică (pentru Mondo):

Multumesc happy... O sa incerc sa le ard big grin

| Mondo a răspuns (pentru lorena3771):

Nu ai pentru ce, DACa ti-am fost de ajutor poate imi oferi si o fundita. Mersi.

| Sandulescu_Mihai_1968 a răspuns:

Caz real (un prieten al meu avea aceea si problema, si a rezolvat-o...) Iei un mar, il tai in doua, si il pui, cand ploua, intr-un burlan (sau oricum, in suvoiul de apa de ploaie curgand. Dupa, eu stiu, o juma de oar, te freci cu partea taiata, pe locul cu pricina, Stiu ca pare aiurea, dar chiar a scapat. O alta metoda ar fi electrocauterizarea. Daca vrei cauta si aici :Frumusete pentru frumuseti...ramane doar sa alegeti :http://ladys.ro/a/SMekY0S2,a