| Bubble13 a întrebat:

am o problema. nu prea beau apa deloc. beau cola si cam atat. de exemplu azi nu am baut deloc apa, nici ieri, doar sucuri, cam asa se intampla cred ca de vreun an cam asa, poate chiar mai mult. care sunt efectele negativa are asupra corpului meu ca nu prea beau apa? problema este ca nici macar nu mai simt nevoia sa beau apa doar dupa un efort fizic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Gabriela0206 a răspuns:

Buna! :)
Pai nu prea e bine ceea ce faci. Organismul este alcatuit in proportie de 2/3 din apa, creierul la fel. Daca nu iti alimentezi corpul cu apa in permanenta te deshidratezi. Iar dezhidratarea implica multe ale complicatii cum ar fi insuficienta renala, stari de confuzie, slabirea puterii de concentrare, etc.
Sucurile pe care le bei tu sunt artificiale. Poate ti-au mai spus-o multi oameni, dar chiar este adevarat. Incearca sa le inlocuiesti cu lemonada, compot, nectar sau alte sucuri facute in casa din fructe. Si nu uita de apa! Este foarte importanta pentru ea curata corpul de toxine. Un timp poate esti ok fara sa bei prea multa apa, dar complicatiile severa apar mai tarziu, cand organismul tau nu mai are aceeasi forta si vigoare.
Si am avut o perioada in care beam foarte mult cola si mi-am dat seama ca nu este bun pentru sanatatea mea. Distruge smaltul dentar, mucoasa stomacala, ficatul si provoaca dependenta datorita cofeinei.
Daca ai simptome cum ar fi uscaciunea gurii, crampe musculare, cantitati mici de urina si starea generala de rau, poate ar fi mai bine sa consulti un medic, astea sunt doar cateva simptome ale dezhidratarii.
Daca te intereseaza sa aflii mai multe, citeste si aici:
http://www.adevarul.ro/......91627.html
http://www.adevarul.ro/......68500.html
Sper ca te-am ajutat! :)
Ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ot i asa de mult pe cola, ai sa-ti faci praf calciul din oase, rezerva de calciu a corpului urmand s-o dai in anemie.
Si ca treaba sa fie treaba, calciul dintilor este cel mai afectat, astfel ca nu apuci 40 de nai cu toti dintii ci usor usor ti se vor sparge, ingalbeni etc.

In viitor nu mai flutara funda, tine-o pentru tine, eu nu o vreau, merci de intelegere.

| PotatoMustDie a răspuns:

Ai devenit dependenta de cola. Zic sa nu mai bei. Dependenta e din cauza faptului ca,, cola contine cocaina (5-7%). Mi-am dat seama cand ai spus ca e de un an. Incearca sa bei apa chiar daca nu iti e sete.

| argebit a răspuns:

Te deshidratezi foarte rau, poti avea probleme generale de sanatate, deshidratarea poate duce si la probleme de digestie, la probleme ale pielii, vara poti avea probleme cu insolatia, sunt foarte multe. Chiar ar trebui sa bei apa si ...sa renunti la Cola, serios. Faptul ca bei Cola e si mai rau

| FLorin22 a răspuns:

Aceias problema am si eu daca poti sa rezisisti 2-3 zile dupa aia nu o sa mai iti ceara corpul, e din cauza obisnuintei