| sayre a întrebat:

Cred ca am o problema nu pot sa stau fara coca cola si sunt zile cand nu beau apa deloc, daca nu am cola ma simant aiurea si simt nevoia sa o inlocuiesc cu o cafea/nes/capucino...Credeti ca sunt dependenta? Eu asa zic de la anul o sa renunt definitiv la ea.
Cu tigarile nu am probleme, adica fumez cand vreau cat vreau si nu am devenit dependenta.

Răspuns Câştigător
| AnaisC a răspuns:

Wel, daca zici " vreau sa renunt de anul viitor"dc de anul' viitor si nu de maine, daca o tot amani nu ai sa faci nimin. umple frigideru' cu apa minerala plate, nu conteza. Scoate din casa si din alimentatye coca cola pentru. 2 saptamana, si cafeaua pe 1 saptamana. daca nu merge incearca la un doctor nutrityonist sa te ojute sa scapi de obsesia asta (c ma gandesc ca nu se poate numiii dependenta la coca cola), deci cam astya sunt pasii, dac nu merge succes, si vezi sa nu iei in greutate, crede-ma ingrasa mult.

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Coca cola este, cu siguranta, cea mai nociva bautura acidulata. esti dependenta de ea deoarece contine muuulta cofeina si mult zahar. renunta la ea definitiv.

| Leea1234 a răspuns:

Nu esti singura, si eu sunt in aceeai situatie!
nu beau cafea, nu fumez, nu consum alcool, dar de la coca cola nu ma pot abtine!
acum am 2 zile de cand nu am mai baut, am inlocut-o cu sucuri naturale, gen prigat, orangina...sa vad cat rezist!
la fel te sfatuiesc si pe tine, sa spui "nu"si gata! incearca sa gasesti un inlocuitor!
succes

| AprilSundayMorning a răspuns:

Daca aceasta bautura ar disparea din casa si ar fi inlocuita cu apa si sucuri naturale ti-ar fi de folos.
Nu te mai gandi la coca cola, nu mai vorbi despre coca cola Noroc.

| m4r1n a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu mai bei atata suc si sa lasi tigarile definitiv.Pentru ca astfel corpul tau are de suferit mai ales plamanii si asta duce la o moarte mai rapida.Eu beau suc ocazional si cand imi e pofta.Multi beau cafea si fumeaza dar acestea sunt niste placeri pentru ca drogul continut in cafea este cofeina si in tigari nicotina.Sunt niste placeri si este greu sa te abtii de la tigari mai ales pentru ca nu degeaba scrie pe pachet "Fumatul da dependenta, nu incepeti sa fumati". Sunt multe metode de a scapa de fumat cauta in farmacii sau intreaba-ti medicul.
Degeaba, pentru ca toti amanam de pe o zi pe alta si spunem lasa ca la anul ma las de fumat si de baut suc in exces.Incearca sa te abtii sa mai bei suc si sa fumezi pentru binele tau.
De la atata suc poti sa faci diabet care este o boala de care nu mai poti scapa si esti dependent de medicamente toata viata si atunci nu vei mai putea bea decat cred ca o sticla de suc pe luna sau chiar mai putin suc.Si atunci vei realiza cat de mult ai gresit.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sint in aceeasi situatie. Mai rau e ca renunt la un moment dat si dupa o saptamana ma trezesc in supermarket ca pun iar in cos o sticla sau dou de cola. Adica, parca sint teleghidat, ma trezesc la raionul de racoritoare. Asta pentru ca are cofeina si creeaza dependenta. Oricum, e nociva, trebuie sa renunti, sau sa micsorezi cantitatea zilnica, nu fa ca mine, eu sint pierdut, nu ma mai pot abtine sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ce inseamna.Beau Cola de ani de zile.Nu am reusit decat sa reduc din cantitate...atat.Nu cred ca voi scapa de asta vreodata. Tu insa daca reusesti, o sa fii un fericit! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mulţi uită că doza de cafeină din cola se adaugă la cea ingerată odată cu alte preparate, inclusiv cafea, doza este atât de mare, încât poate provoca dependenţă în timp. Aprox 300 gr la o doza (330 ml)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu chestia ca te trezesti la un moment dat si pui in cos fara sa-ti dai seama happy e urat.nici eu nu stiu ce sa mai fac sa numai beau... mai ales ca am auzit ca incep probleme si cu sexul la un moment dat worried Doamne fereste!

| geteha a răspuns:

O sa ai impresia ca ai momente de "slow motion" pentru cateva secunde... apoi pentru alte 5 secunde "fast motion" adica totul se misca incet si dintrodata parca totul merge repede.Asa mi se intampla mie laughing si apoi ma lua dureri de cap.stai calma ca no sa devi depedenta, e doar o chestie temporara, si eu am baut mult ba chiar cheltuiam banii pe cola ca un drogat laughing ar fi bine mai degraba sa te apuci sa lasi tigarile deoparte happy take carewinking