| Ap_Gabriel_2001 a întrebat:

Am o problema,si ma gandeam sa va cer ajutorul. (Va rog nu luati in ras aceasta problema).
Problema e ca,mama mea trebuie sa se opereze in cel mai scurt timp(e vorba despre o operatie la fiere, cred) doar ca in urma a 3 sarcini pielea de la burta s-a cam lasat,si nu are nici cea mai buna conditie fizica, iar operatia nu ar avea succes, pentru ca nu s-ar prinde.(mentionez ca are 94 >kg-1, 50 m)
Va rog sa imi dati niste sfaturi/solutii pentru a slabi si a scapa de acl exces de piele in timp util.
Va rog nu luati in ras aceasta problema si ajutati-ma sa o ajut sa slabeasca.
Dau funda +felicitare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de localizarea grasimii, de chirurg, mama ta ar trebui sa piarda destul de multe kg, dar chirurgul decide in final daca face operatia sau nu. Nu ar trebui sa afecteze desfasurarea operatiei dar depinde si de tipul de operatie. Excesul de piele chiar nu are nici-o legatura cu operatie, e doar inestetica dar nu afecteaza in niciun fel o interventie chirurgicala, excesul de piele poate fi indepartat doar chirurgical, alta metoda nu exista.
Nu stiu ce varsta are mama ta, dar dupa o varsta e destul de greu sa mai slabesti. Recomandarile sunt sa manance mai cumpatat si mai sanatos, sa nu manance pana la saturatie, cand la sfarsitul mesei simti ca esti satul sau mai rau, ca nu mai poti deja ai mancat prea mult. Mese regulate, activitate fizica... Dar cum am zis, dupa o varsta e destul de greu. Exista si interventii chirurgicale pe stomac, care sa-l micsoreze sau care sa nu-l lase se se destinda dar astea sunt deja alta operatie si mama ta are in primul rand nevoie de cea de la fiere.
Multa sanatate.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Medicul chirurg poate decide ce-i de facut, in cunostinta de cauza.
Dupa operatie de fiare, mama ta va trebui sa urmeze o dieta severa, in urma caruia va si slabi.
Cu inca o operatie se poate trage/elimina pielea cazuta de pe burta, dar acesta intra in categoria interventiilor estetice si este contra cost.
Daca e nevoie, se poate ingusta si stomacul, pentru a micsora pofta si cantitatile de mancare consumate.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Stiu un tip de 160 care a slabit + 20 kg in 3 sapt mancand doar un punm de orez fiert /zi.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Operatia si surplusul de piele nu au nici o legatura. Dar da, ar trebui sa slabeasca si inca multisor.

| anonimanonimt a răspuns:

Ar trebui miscare, acum depinde si de varsta ei, ar putea alerga de exemplu si sa manance fructe si legume si nu chestii foarte grase, sa bea apa multa cu lamaie chiar!

| Ap_Gabriel_2001 explică (pentru anonimanonimt):

Multumesc de sfat!

| GeoH a răspuns (pentru Ap_Gabriel_2001):

Detoxifiere si miscare. Mancat sanatos si cumpatat. Te pot ajuta.