| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema...si vreau sa imi dati sfaturi si ce as putea sa am!
Este vorba de ochi...acum 4 ani am avut conjuctivita, apoi am mai avut de 2 ori ..am tinut tratamente...si am fost diagnosticata cu sindrom de ochi uscat ..la fel iar tratament.
Timp de 1 an pana in prezent am observat ca ochii mi se inrosesc seara mai ales stangul doar pe jumatate, ma dor
, la sursa unei lumini vad mici punctulete care se misca...si cand vreau sa citesc de la departare nu pot fiindca incep sa numai vad asa bine si ma dor ochii! Am fost la oftalmolog acum o luna si mi.a spus ca am un vas de sange spart in fundul ochiului ( explicatimi cauza daca stiti ) si mi.a dat niste picaturi de ochi care sa le pun la nevoie...dar eu acum doua zile am vrut sa citesc si am vazut puncte albe si luminoase si tot ma dor ochii la fel ca inainte si ttebuie sa ma duc din nou pe 12 august la control! Ce as putea sa am? Dau funda! Urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ai fost la medic si ai vorbit cu el dar nu il crezi si vrei sfaturi de pe net? Hmmm
Vasele mici de sange pot sa se sparga din mai multe motive de la stress si pana la facturul genetic... Cat despre "ce ai putea sa ai" eu zic ca medicul care te-a consultat e mult mai in masura sa-ti zica decat noi, care nici nu te-am vazut.

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

CuriousStuff nu am zis ca nu cred medicul happy
Doar ca atunci cand nu prea esti la medic particular nu de baga in seama! Am citit litere care mi le-a aratat de la distanta si le vedeam dar dupa cateva secunde vedeam in ceata ...si in acelasi timp vorbea la telefon si parca nu intelesese ca eu vad in ceata ...si dupa s-a uitat cu o un fel de lanterna in ochi atat! Si eu i.am zis ca vad furnicaturi si medicul a scris pe foaie ca eu simt furnicaturi ..nu a inteles..si mi-a dat doar niste picaturi atat...si mi.a dat picaturi ca simt furnicaturi happy dar eu nu simt ci le vad...dar nu a inteles! Sper ca data viitoare sa ma inteleaga!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Fetita, vorbeste clar, ca nu poti sa vezi furnicaturi, este fara logica ceea ce spui. Este corect sa le simti, dar nu sa le vezi, explica-te corect ca sa priceapa si medicul si toata lumea.
Furnicatura este un act perceput tactil (adica la atingere), nicicum vizual!