| floryn05 a întrebat:

mi se intampla mereu cand ma uit fix la o suprafata luminoasa alba sa vad niste punctulete albe ca niste bule care se misca daca ma uit la altceva mai inchis nu le vad si cand ma uit pe cer vad acele bule mici albe care se misca credeti ca am vreo boala la ochi nu mi se inceteaza vad foarte clar da spuneti-mi ce e cu accele punctulete albe asta se intampla doar cand ma uit la lucruri foarte albe sau luminoase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mareacluj a răspuns:

Inseamna ca ori ai ochii extrem de obositi, daca ti s-a intamplat izolat, ori daca ti se intampla de mai multa vreme e semnul care prevesteste miopia. Ar trebui chiar daca spui ca vezi bine, sa mergi la un oftalmolog. Chiar daca nu o sa iti dea ochelari, pentru ca daca spui ca vezi f.bine, nu are cum sa iti dea, insa macar iti va face niste teste si vei sti despre ce e vorba. Eu am avut problema asta acum mai multi ani, dupa care am inceput sa ma uit "crucis" cum se spune, apoi incet-incet am inceput sa vad in ceata si sa nu disting la 5 metri lucrurile, adica vedeam doar forma lor si culoarea puteam spune daca e deschisa sau inchisa. Am mers inca de la inceput la mai multi medici care mi-au recomandat sa nu mai stau asa mult cu ochii in calculator sau in carti. Eu, dupa o vreme, si cand citeam de pe pagina alba pateam la fel. Si la cer, la peretele alb. La zapada ma dureau si simteam nevoia sa ii tin intredeschisi. Ideea e am ajuns cum spuneam sa nu mai disting lucrurile la distanta si intr-un final primavara asta m-am terzit cu ochelari (-0, 5). Nu e mult, insa daca ma gandesc ca la 5-6 metri, fara ochelari nu disting un om pe care il cunosc, iti poti imagina ca nu e placut deloc. Nu stiu tu, dar eu, prin natura meseriei folosesc la maxim ochii (foi, calculator). De asta spun ca e necesar sa mergi sa vezi care e treaba. Si inca ceva: evita sa folosesti ochii uitandu-te la obiecte de acest gen adica albe sau in culori f.deschise, decat daca e necesar. De asemenea, cand scrii la calculator, in word, schimba culoarea paginii si a caracterelor in culori mai blande pentru ochi. De asemenea, evita sa te uiti la becuri aprinse, flacara de sudura si altele de acest gen, care pe moment doar deranjeaza, insa pe termen lung strica vederea. De asemenea, evita sa privesti un obiect (mai ales unul deschis la culoare) prea mult timp. Sanatate multa!

| oAaaNaa a răspuns:

Si mie mi se intampla mereu.laughing
E ceva normal.
Nu te alarma.

| DolsheBombonikTheo a răspuns:

Asta se intampla fiindca te uiti prea atent.winking