| y0nelitHa a întrebat:

Am o problema..Totul a inceput din vara. Dupa un act sexual sau dupa vreo 2-3 zile dupa, incepe sa ma usture vaginul, sa merg de nenumarate ori la baie, dar totusi nu fac nimic.Ar fi vreo infectie? Ati patit vreodata asa ceva? Daca da, as dori niste remedi naturale pentru ca am citit pe diverse site-uri ca medicul iti da un tratament doar pentru senzatie, sa nu mai usture nu sa treaca de tot...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Dupa inceperea vietii sexuale, pot sa inceapa si aparitia unor infectii, fie ca se fac cistite, adica apar senzatii dureroase la urinare si urinari repetate, fie alte boli de natura sexuala, mai ales daca nu ai luat masuri de protectie, partenerul tau n-a folosit prezervativ, ori te-a mangaiat in zona genitala, fara a se spala pe maini.
Tu precizezi ca, mergi la baie si nu faci nimic, inseamna ca ai senzatii de urinare si nu poti urina, dar aceasta nu este o stare permanenta, pentru ca din vara, nu este posibil sa nu fi luat nici o masura sa vezi care este cauza acestui disconfort.
Nu este normal sa te doara vaginul decat daca ai ceva fisura pe vagin si pentru a clarifica aceasta problema trebuie sa mergi la medicul de familie sa-ti faca trimitere la ginecologie, pentru un consult de specialitate.
Poti sa faci spalaturi externe cu apa calda si bicarbonat de sodiu alimentar, o lingurita la 750 ml apa.
Sa te ungi cu crema de galbenele cu propolis, iar pentru cistita cel mai bun remediu natural este URISANUL este facut din coacaze rosii si se gaseste la farmacie, costa cca 40 de lei, 30 de capsule si se ia una pe zi, daca ai o infectie cu coli, sigur ca se rezolva, am incercat eu insumi acest tratament naturist si a fost foarte bun.
Pentru igiena intima, nu folosi sapunul, la farmacie se gaseste LACTACYD femina, care este foarte bun si protejeaza flora vaginala si nu irita pielea.
Mai poti folosi pentru spalat si ceaiul de coada soricelului care este un bun dezinfectat natural.
Un gand bun si multa sanatate.

| y0nelitHa explică (pentru mariana):

Multumesc foarte mult, un bun raspuns. Multa sanatete si tie!

| mariana a răspuns (pentru y0nelitHa):

Imi pare bine ca ti-am fost de ajutor.
O zi buna si tie si multa sanatate.