| belle2009 a întrebat:

Bună TPU,
Am o problemă veche şi persistentă.
Sufăr de dermatită seboreică.
Am pe tot scalpul numai scuame dacă nu mă spăl pe cap cel târziu la 2 zile, la intersectia dintre cap şi frunte, în sprâncene şi îmi coboară pe nas.
Am fost la nenumărați dermatologi în România, în Turcia şi în Germania şi nu mi-au găsit rezolvare.
Sunt disperată nu mai suport.
Ce mă sfătuiți să fac?
Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedRex a răspuns:

Dermatita seboreica are perioade de acalmie si perioade de agravare. Stresul, alimentatia proasta, agresiuni directe cu cosmetice "puternice" agraveaza in mod frecvent leziunile dermatitice. E nasol sa ai asa ceva si fiecare individ sa se uite la tine cu scarba ori sa te intrebe ce ai si daca se ia. Nu se ia ca nu e nici un microb care sa cauzeze asta, ci e o reactie imunologica locala.
Un dermatolog bun, cu experienta in domeniu poate fi de ajutor. Exista o gramada de preparate antifungice, cu componente bituminoase, cu zinc care ar ajuta, insa nu functioneaza la toti la fel. Important e sa nu te scarpini si sa iti faci leziuni si mai profunde chiar daca da mancarimi vreodata.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista probleme de sanatate cu care trebuie sa inveti sa traiesi.
Sunt multe asemenea probleme, de exemplu psoriazis-ul, lombagita, etc. sau altele si mai grave, cum sunt amputarile de membre.
Deci, NU-TI FACE PROBLEME, experimenteaza-ti rezolvarea, iar cei care te cunosc te vor accepta asa cum esti.

| samiZiciPompier a răspuns:

La mine a functionat samponul Ducray Squanorm. Cu Selsun si Nizoral nu a mers.

| CuriousStuff a răspuns:

Ai fost la medici in 3 tari si nu au gasit un "leac" pentru o dermatita seboreica? In ce lume traim, altii cauta leac pentru cancer si astia nu sunt in stare sa iti dea tratament pentru "matreata". Poate esti un caz unic in lume, cine stie, dar ma indoiesc.
Cauta un oras cu centru universitar si mergi la un dermatolog care sa fie si cadru didactic in universitate. Daca gasesti un dermatolog profesor universitar ar fi excelent. Tratamentul nici nu trebuie sa fie cu medicamente orale/generale. Cateva creme/uleiuri/sampoane si ar trebui sa te faci bine.

| Alejay a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci un tratament cu Sotret ataca direct microbul in sange de 2 ori pe zi cate 2 pastile, fara cola, lapte si mezeluri o vreme buna.
Foloseste de asemenea o crema hidratanta pentru ca va usuca pielea si ceva de hidratat buzele pentru ca usuca buzele rau!
Dar la sfarsit vei avea fata de bebe si in plus microbul este eliminat!