| LauraPaty a întrebat:

Am o umflatura la nodul fundului care apare si dispare si ma doare ingrozitor. Oare ce am patit? Multumesc! (intrebarea este pentru alta persoana, incerc sa o ajut)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Probabil ai un hemoroid anal,care s-a transformat intr-o umflatura dureroasa,ce poate fi de la marimea unui bob de mazare, pana la o umflatura mai mare, ce poate sangera la un moment dat.
O vizita la medicul de familie, ar fi recomandata, pentru a urma un tratament.Hemoroizii sunt foarte durerosi!
De evitat,sa te constipi,sa te scremi cand vrei sa elimini materia fecala,sa mananci produse ce contin grasime,sa eviti piperul,ardeiul iute,fainoasele,painea alba.
Sa consumi cat mai multe lichide(supe,ciorbe,sucuri,ceaiuri,apa),produse ce contin celuloza(legume,fructe,paine graham sau integrala cu tarate),cereale integrale cu lapte,iaurt,seminte.
Ca medicamente:hemorzom supozitoare,cat si unguent.
Sa eviti sa stai in picioare,dar si sezand,mult timp,sa faci miscare cat mai mult(pentru a ajuta, fecalele sa se elimine usor).
Igiena locala dupa fiecare defecare, sa te stergi cu servetele umede(ceva moale, nu hartie igienica aspra).
Restul, mai poti afla de pe GOOGLE tastand: hemoroid+anal+cauze+tratament

1 răspuns:
| LauraPaty explică:

Multumesc! Am sa-i recomand asta prietenei mele.