| ChuckybooM a întrebat:

Am pe fata niste bube rosii. Sa va spun cum mi-au aparut; Mi-am stors cosii pana mi-a dat sangele laughing. Spoi mi-am luat pielita aia de sange, de mai multe ori. Acum se vede foarte urat straight face! Cum fac sa scap de ele prin remedii naturale, rapide? Va rog ajutati-ma! Vineri am premierea si nici macar nu pot iesi din casa cu buboaiele astea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Trebuie sa astepti sa se vindece.ai facut o prostie destul de mare cu luarea scoartei repetat...cu cat mai multe randuri de scoarta ai luat cu atat mai adanca si mai lata a devenit rana facand vindecarea mai grea.Nu ai ce sa faci decat sa lasi sa se vindece inecet si sa te speli pe fata de cel putin 3 ori pe zi cu sapun. Nu te scarpina si nu apasa zona inflamata ca nu faci decat sa inrautatesi situatia. Eventual pentru a scadea inflamatia mai rapid, pune un cub de gheata infasurat in 2-3 strauri de servetel, dau aorice alt material textil. Sper sa fi ajutat

| Denise_3997 a răspuns:

Deci. Daca tot le-ai spart, incearca sa dai cu o crema ceva. Hai sa-ti spun cu ce am scapat eu de cosuri. Si sa stii ca-si face efectul destul de repede. Se numeste Zynerit. Se gaseste la farmacii. Contine doua flacoane. Unul cu o pudra si unul cu o solutie. Le amesteci pe amandoua intr-unul din flacoanele din cutie. Ai si aplicator care se pune in capul flaconului. Crede-ma ca este foarte foarte bun!

| Sorelina a răspuns:

Da cu alcool sanitar (spirt) sa le dezinfectezi, apoi... mai bine du-te la dermatolog.

| Codrinash a răspuns:

Multi iti vor zice ca nu trebuia sa iti spargi cosurile, dar nu e adevarat...e mai bine ca ai facut asta, dar imediat dupa trebuia sa dai cu o crema, un gel ceva, sunt mii si mii, si la Avon, si la tv fel de fel de reclame.Stai in pestera? Normal ca se infecteaza locurile alea daca nu dai cu nimic "daaaa loser"

| miriam_2921 a răspuns:

Buna.eu ti-as recomanda sa mergi la un medic dermatolog si problema sa ve rezolva cu ceva creme.dar sa stii alta data sa nu mai procedezi asa...pentru ca nu e prea ingienic si...nici recomandatwinking. succes!